Search
× Search
Co vám řekne tento graf
Daniel Vodička

Co vám řekne tento graf

Podobné obrázky jsou známé především závodním jachtařům. I pro jachtaře turistické však ve zjednodušené podobě mohou mít svůj význam.

Na obrázku jsou vyznačeny podmínky, za kterých použijeme jakou přední plachtu. Jedna barva značí jednu plachtu. Může jít o kosatku, genu, Code 0, spinaker, genaker...

Kružnice znázorňují rychlost větru, paprsky pak kurz na vítr. Pojďme si vysvětlit úvodní graf. Na pravé straně jsou modře a zeleně vyznačeny dva spinakery. Modřý je lehký spinaker, který lze ve slabém větru použít i na bočák. Od 7 uzlů je třeba více odpadat, ve větru přes 15 uzlů již je možné jet jen 112° AWA. Ve větru o rychlosti 18 uzlů TWS je lepší lehký spinaker stáhnout. Již kolem 15 uzlů je možné místo něj použít těžký spinaker (zelený). Jeho použití je cca 15 – 25 kn a 112 – 180°AWA.

V levé polovině grafu vidíte cca od 45° do 90°AWA plachtu typu Code C (označení firmy Elvstrom). Následuje žlutá plachta Furlstrom od cca 70°do 120°AWA. Od 90°do 140°AWA je ideální Furlstrom XL a od 110°do 160°AWA je Gennaker. Všimněte si také, jak na ostřejších kurzech plachty snesou jenslabší vítr, než na kurzech otevřenějších.

Na grafu také vidíte, jak se jednotlivé plachty překrývají. Podobný graf vám pomůže s výběrem správné kombinace plachet pro vaši jachtu.

4100
Na horu