Search
× Search
Co se stane s marínou v Zadaru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Co se stane s marínou v Zadaru

Marína Tankerkomerc v Zadaru je jachtařský významná nejméně ve dvou směrech. Je to k ČR nejbližší marína v Dalmácii a je to marína, ve které je asi nejméně místa z celého Chorvatska, nebo možná i na celém Jadranu. Nyní to vypadá v maríně na změny.

Většina z těch, kteří někdy vyplouvali ze zadarské maríny, si jistě po prvním pohledu na místa na konci zátoky řekla: „Jak odtud ty jachty vyndávají? Jeřábem?“ Jediná otázka s jednoslovnou odpovědí asi nejlépe vyjadřuje, jak to v maríně v centru Zadaru vypadá. Místa mezi jachtami je málo. To je slabé. Je velmi málo! Vlastně tam skoro žádné místo není.

Je to pravda jen zčásti. Marína je místem, ze kterého vyplouváme při kurzech přístavních manévrů. A zvládnout se to dá. Zvládnou to po třech dnech kurzu i účastníci školení.

To je ale odbočka, která není v tuto chvíli důležitá. Marínu provozujespolečnost Tankerkomerce. Ta vedla dlouhá léta se státem při na téma, kdo je majitelem maríny. Společnost Tankerkomerce trvala na tom, že je majitelem přístavu. Stát nesouhlasil. Spor se na různých soudních úrovních táhl několik mnoho let. Nyní je spor u konce.

Tankerkomerce na svoji obranu uváděla, že marína musí být její, protože už ji má dlouho. Stát argumentoval, že nikdo nedostává od státu maríny darem jen proto, že je provozuje dlouho, bývá jen udělena koncese na 50 let. Soud se přiklonil na stranu státu. Vydržení maríny mu přišlo asi stejně absurdní, jako vám.

Nyní tedy bude Marína Zadar vrácena státu, Tankerkomerce je ze hry. Znamená to, že do zatuchlých vod nejtěsnější maríny v Chorvatsku zavane čerstvý vítr. Jestli to bude plus, nebo minus, se teprve uvidí.

 

2420
Na horu