Search
× Search
Co se stalo v Dubrovniku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Co se stalo v Dubrovniku?

Od včerejšího odpoledne probíhá v Dubrovniku a okolí pátrání po mladé dvojici na kajaku. V bouřlivém počasí se včera překlopilo u Dubrovniku několik kajaků, většinu ztroskotanců se podařilo zachránit. Pátrání po dvojici ukončila tma.

Pokud jste proplouvali v posledním roce kolem Dubrovniku, jistě jste si všimli hejn kajaků, které vyplouvají ze zátoky Pile obvykle směrem k Lokrumu. Vzhledem ke stylu plavby bývá zřejmé, že pádlování kolem městských hradeb ovládají jen o trochu lépe, než let nad městskými střechami.

Včera odpoledne zasáhlo Dubrovnik bouřlivé počasí a pro mnohé výletníky na kajacích začal boj o život. Policii zalarmovali občané, kteří si všimli v 1520 několika překlopených kajaků u vnějšího pobřeží ostrůvku Lokrum.

Záchranáři vyrazili do akce, na pomoc jim přispěchali i místní na svých člunech a turistické lodě. Do večera se podařilo zachránit 9 nešťastníků. Některé z moře, jiné na pobřeží ostrova, či pevniny. S příchodem tmy bylo pátrání přerušeno. Stále chyběla dvojice kajakářů.

Policie navíc nemá přesnou informaci o tom, kolik lidí se vlastně nevrátilo. Půjčovny kajaků, jak se ukázalo, žádnou evidenci nevedou. A účty? Ty nemají. Je to jasné, půjčovna kajaků je téměř stejně výhodná, jako tobogán. Do plavek si račun nikdo nevezme.

Policie proto prosí ubytovatele, aby nahlásili případné zmizení hostů. Pátrá se a neví se po kom. Samozřejmě ani není jasné, jestli trosečníků není více.


Plavba na kajaku není nic obtížného. Pokud se ale zblázní počasí, může se rychle proměnit nevinný výlet v souboj o život. Neznalí turisté to nevědí. A pronajímatelé plavidel? Těm jde jen o plnou kasu.

Aktualizace článku

Pátrání je ukončeno. Dnes dopoledne pracovníci půjčoven znovu spočítali kajaky. Počítali jednou, dvakrát, třikrát. Pak dali hlavy dohromady. Po cca minutovém rozhovoru šeptem se obrátili na plukovníka Vedrana Mariće, velitele pátrací skupiny záchranéřů: "Kajaků je plný počet."

Plukovník Marić se zeptal: "A to znamená co?"

Trojice půjčovníků: "Že nikdo nechybí. Všechno je v pořádku."

Marić: "To myslíte vážně?" 

Půjčovníci se na sebe podívali nejistým pohledem. Sdílená lež jim pomohla zaplašit nejistotu: "Ano, jsou všechny a nikdo nechybí."

Marić: " Tak to je výborné! Jdu odvovat pátrání."

A tak dnes dopoledne skončilo pátrání po nešťastné a nezvěstné dvojici cizincu-turistů, které nikdo neznal a tak nebudou nikomu chybět. 

1195
Na horu