Search
× Search
Co se děje s charterem v Chorvatsku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Co se děje s charterem v Chorvatsku?

Ceny v Chorvatsku léta rostou a mnozí si říkají, kde je strop, který další zdražování zastaví. Nyní se zdá, že jsou tu první signály dosažení nerozumně vysokých cen. Jde o první signál, ale může také jít o dob obratu.

Zaměříme se tentokrát pouze na charter. Necháme být apartmány a hotely, zůstaneme pouze u lodí. V loňském roce zažily chorvatské charterové společnosti žně. Většinu prázdnin byly všechny charterové lodě plné. Když říkám všechny, myslím všechny. Sehnat jedinou volnou loď byl úkol pro kouzelníka.

Letos vypadá rozumně část září. Například od 9. září je většina novějších lodí plná. Jiná je však situace nyní, tedy v hlavní sezóně. V době, kdy týden je proti zmíněnému zářijovému termínu nejméně dvakrát dražší. Otevřte si nabídku některého ze zprostředkovatelů charteru a uvidíte, že stránka za stránkou jsou plná volných lodí, mnohdy i se slevou 50 %. Chcete vyrazit od soboty na jachtu do Chorvatska? Volné lodě můžete přehazovat vidlemi. Ušetříte 50 % z ceny pronájmu a můžete si vybírat. A další týden je to také tak.

Ano, vypadá to, že zdražování narazilo na svůj strop. Loňský rok byl v tomto směru specifický, stále ještě si mnoho jachtařů nahrazovalo covidový výpadek. To už letos chybí. Dalším důvodem je ohromná nabídka lodí na Jadranu. Vždyť v Chorvatsku pluje polovina světové charterové floty. Svou roli má ale jistě i zdražování. Ne snad tolik zdražování samotných jachet, ale spíše růst cen všeho kolem. Maríny, přístavy, restaurace, kotviště, vstupenky na historické i přírodní pamětihodnosti, i již tolikrát propírané kopečky zmrzliny.

Vše šlo v Chorvatsku nahoru.

Jestli toto je důvod, proč je na Jadranu tolik lodí volných, to nevíme. Ale možné to je. Více uvidíme, až budou statistiky po sezóně kompletní. A až začnou turisté nakupovat lodě na další sezónu.

2019
Na horu