Search
× Search
Co říkají špiónky
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Co říkají špiónky

Kormidelník sleduje špiónky na geně a snaží se plout s jachtou na maximum. Co mu bavlnky na plachtě říkají? Jak z lodě vytáhnout více?

Řekněme, že plachty jsou vytrimované tak, jak by měly být a nyní jde op drobné změny na kormidle.

Začneme situací, kdy vnitřní špión vlaje vzorně vodorovně a vnější začíná být neklidný (1). Není docela špatně, ale začíná tancovat. To je situace, kdy je jachta odpadlá mírně více, než by měla být. Má dostatek energie a akceleruje. Hodí se to kdykoli je akcelerace třeba, například po obratu, kdy jsme ztratili rychlost.

Nyní nám vlají oba špióny (vnitřní i vnější) vzorně vodorovně dozadu (2). Nyní plujete plnou rychlostí. Proti režimu akcelerace stačilo mírně vyostřit. Máme sice plnou rychlost, ale neznamená to, že nemohu ostřit.

Nyní máme vnější špión vodorovně a vnitřní se začíná mírně zvedat (3). Znamená to, že jsme ještě přiostřili. Mírně ztrácíme výkon, ale na úkor výkonu získáváme další stupínky proti větru, rychlost stále držíme téměř na maximu.

A nakonec je tu chvíle, kdy vnější špión je OK, ale vnitřní se už docela ztratil (4). Jsme přeostření. Míříme sice hodně proti větru, ale katastrofálně ztrácíme rychlost. Ne, toto je špatně. Nyní budeme muset hodně odpadnout, akcelerovat a teprve pak znovu najet na kurz.

Na závěr ještě jedna rada. Pokud chcete jet dobře stoupačku, věnujte maximální pozornost špiónům.

911
Na horu