Search
× Search
Co je square top hlavní plachta
Daniel Vodička

Co je square top hlavní plachta

V našich článcích se občas zmiňujeme o square top hlavní plachtě. Jak taková plachta vypadá a čím se liší v ovládání od klasické hlavní plachty?

Na běžných turistických jachtách najdeme standardní hlavní plachty víceméně trojúhelníkovitého tvaru. U jachet s rolovací hlavní plachtou bez spír to ani jinak není možné. U klasických hlavních plachet se spírami je velikost dána přeponou trojúhelníku, kterou tvoří zadní stěh. Hlavní plachta se pod stěh musí vejít, nebo může přesahovat jen minimálně, aby při obratu snadno přešla z boku na bok.

Hlavní plachta rolovací

Začneme u rolovací hlavní plachty bez spír. Aby zadní lem plachty držel, musí mít plachta tvar trojúhelníku. Taková plachta má několik nevýhod. Její plocha je malá v porovnání se spírovou hlavní plachtou. Výkon plachty je menší a horší jsou i možnosti trimu.

Spírová hlavní plachta

Hlavní plachta se spírami již může mít tzv. roach. Je to ta část plachty, která přesahuje přes přeponu trojúhelníka, která vede od horního k zadnímu rohu plachty. Limitujícím faktorem roache je zadní stěh. Spíry dodávají plachtě lepší profil, roach zvětšuje plochu plachty, celkově je plachta mnohem lépe trimovatelná. Výrazně se to projevuje přetočení hlavní plachty, neboli na jejím twistu.

Square top hlavní plachta

Vedle turistických lodí máme i jachty závodní. Případně turistické jachty bez zadního stěhu (počítejme mezi ně i jachty vícetrupé. U některých závodních jachet se používají tzv. pohyblivé zadní stěhy. Jsou dva, na každém boku jeden. Na návětrném boku je dotažený, na závětrném povolený. Díky tomu není zadní stěh limitujícím faktorem pro velikost hlavní plachty. Pokud to pravidla dovolují, používají se na těchto jachtách (IMOCA, Class 40, Classe Mini,…) hlavní plachty typu square top. V extrémních případech se tvar této plachty podobá spíše obdélníku než trojúhelníku. Plocha plachty je proti trojúhelníku téměř dvojnásobná. Plachta má veliký roach.

Twist plachty

Twist plachty je přetočení horní části zadního lemu plachty. Jde o jednu z mnoha cest, jak plachtu trimovat. Hlavním prvkem pro regulaci twistu je kiking.

U rolovacích hlavních plachet není práce s twistem příliš výrazná. Čím je větší roach plachty, tím znatelnější je regulace twistu. Extrémem je práce s twistem u square top hlavní plachty. U takové plachty má povolení kikingu (samozřejmě na jiných kurzech než na stoupačku) stejný výsledek, jako zarefování plachty. Velká část plachty může přestat zabírat, vítr se z plachty „vyleje“ a sníží se výkon plachty.

1416
Na horu