Search
× Search
Čína dokončuje třetí letadlovku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Čína dokončuje třetí letadlovku

Čínští komunisté jsou rozhodnuti, že třetí tisíciletí bude patřit Říši středu. K tomu je také třeba umět ukázat svaly. Čína proto posiluje, seč jí síly stačí. Před dokončením je první v domácích loděnicích vyrobená letadlová loď.

Podle satelitních snímků je patrné, že třetí čínská letadlová loď (známá jako Type 003) je před dokončením. Američtí odborníci odhadují, že by loď mohla být hotová v intervalu mezi 3 a 6 měsíci. Nepůjde již ale o jednoduchou letadlovku typu aáááHOP se skokanským můstkem na letové palubě, který letadla vymrští do ovzduší, ale o moderní stroj s katapultem. Těmi se dnes mohou pochlubit jen Spojené státy a samozřejmě světová velmoc Francie. Takovou loď nemá Velká Británie a ani velké Rusko (jeho jediná letadlovka je v servisu po požáru na palubě a není jasné, kdy budou s opravou ruští mechanicí hotoví).

Katapult na palubě znamená, že z paluby budou moci vzlétat větší a těžší stroje, s větším množstvím paliva a munice.

Loď staví loděnice Jiangnan Shipbuilding Group, která je součástí největšího světového výrobce komerčních plavidel China Shipbuilding Corp.  Jistě není bez zajímavosti fakt, že cizí kapitál proudící do čínského loďařského průmyslu přímo či nepřímo podporuje i stavbu podobných vojenských plavidel.

Type 003 bude nejmodernějším čínským plavidlem. Velikostí ale bude zaostávat nejen za nejmodernějšími americkými plavidly třídy Ford, ale i za starší řadou jaderných letadlovek Nimitz. Čínský stroj bude jezdit na diesel a velikostí se podobá americké třídě Kitty Hawk ze šedesátých let.

Navzdory současnému dokončení v loděnici američtí experti předpokládají, že loď nevstoupí do služby dříve než v roce 2024.

Foto By Tyg728 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80326374
1564
Na horu