Search
× Search
Cíl francouzského kiteboardisty: 150 km/h jen s pomocí větru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Cíl francouzského kiteboardisty: 150 km/h jen s pomocí větru

Lovec rekordů Alex Caizergues se rozhodl překonat další metu. Chce stanovit novou nejvyšší rychlost dosaženou s plavidlem poháněným větrem. Pomoci mu v tom má Moonshot #1, technologicky vyspělá "plachetnice", vyvinutá společností Syroco.

Image
Caizergues již drží několik rychlostních rekordů (dosáhl například historicky nejvyšší naměřené rychlosti při kitesurfingu - 107 km/hod). K aktuálnímu záměru mu má posloužit plavidlo, které se zhruba podobá vojenskému bezpilotnímu letounu, "přikovanému" k hladině výklopným foilem. Táhnout jej bude kite.

"Naším cílem je vytvářet disruptivní inovace, protože to je jediná možnost, jak můžeme úspěšně zvládnout environmentální změny. Doprava na moři je oblast, která se za padesát let změnila jen minimálně, takže je tady hodně prostoru pro inovace," říká Caizergues. Výrazné překonání rychlostního rekordu s plavidlem poháněným větrem je podle Caizerguese právě takovou disruptivní inovací.

Image
"Všechny plachetnice pracují na podobném principu. Sedíte na vodě a k pohonu používáte vítr. My jsme přišli s novým konceptem, který je ale velice jednoduchý," říká výkonný šéf Syroco Olivier Taillard. "Samotné plavidlo jsme zredukovali do jednoduché podoby, kterou považujeme za velmi efektivní na vodě. Zároveň si právě tento proces vyžádal nejvíce výzkumu a pozornosti, protože jde o něco zcela nového," vysvětluje Taillard.

Designer Hugo Roche přibližuje hlavní výhodu konceptu: "Třeba katamaran nemůže zrychlovat donekonečna. Pokud vítr stále zrychluje, katamaran se nakonec převrátí. My jdeme za tento limit."

Jak je to možné? Co je ona tajná formule? "Našli jsme geometrii, díky níž se bude vzhledem k rychlosti proudění vody kolem foilu tvořit kavitace, kterou chceme využít k posílení stability, díky čemuž jsme mohli zredukovat velikost povrchu, a tím i tření," odhaluje trumf Moonshotu #1 inženýrka Catherine Ramirez Villalbaová.

Syroco na projektu pracuje od roku 2019, první modely plavidla zhotovila loni a letos na jaře již postavila prototyp. První testy se uskutečnily v létě.

Image
Cílem Moonshotu je překonat rekord lodi Vestas Sailrocket 2. Ta v roce 2012 dosáhla rychlosti 65,45 uzlu na měřeném úseku dlouhém 500 metrů v zátoce Walvis Bay v Namibii. Společnost Syroco očekává, že jejich Moonshot může plout, nebo spíše letět, až rychlostí 80,99 uzlu. Pokus se má uskutečnit v příštím roce, pravděpodobně v jižní Francii, kde má společnost Syroco své sídlo.

 

1356
Na horu