Search
× Search
Cik cak mezi ledovci
Jan Koukal

Cik cak mezi ledovci

Dva vlci štvou kořist v Jižním oceánu. Kořistí je Banque Populaire V, držitel rekordu v plavbě kolem světa. Dva vlci jsou trimarany Spindrift 2 a IDEC Sport. Oba chtějí získat rekord pro sebe. Kdo je na tom lépe?
Nejlépe je na tom dosavadní držitel rekordu Banque Populaire V. Má náskok 230 mil na Spindrift 2 a 465 mil na IDEC Sport. Spindrift 2 v posledních dnech v podstatě kopíruje trasu Banque Populaire V. Zaostávající IDEC Sport byl natlačen nepřízní počasí na jih. Daleko na jih. Má to své výhody: Plavba kolem světa je zde kratší. Má to své nevýhody: Ledovce jsou cítit ve vzduchu.

IDEC Sport je 700 mil od Antarktidy. Co by kamenem dohodil. Teplota klesá k nule a často i pod nulu. Na palubě i v takeláži již bývá led. Extrémně nepříjemné. Vlhko a do kostí se zakusující všudypřítomný chlad. Za kormidlem je nyní možné strávit jen 30 minut. Po této době jsou ruce v rukavicích ztuhlé, obličej omývaný ledovou vodou je promrzlý.

Je to nepříjemné. Ale ne nebezpečné. Nebezpečné jsou ledovce. Jsou kolem. Nejsou vidět. Jejich přítomnost může signalizovat mlha. Rozhodně ji ale signalizuje rapidní pokles teploty vody. Čísla na teploměru padají: 3, 2,5, 2, 1,5°C. Poprask na palubě! Mlha kolem a trimaran letí 30 uzlů. Srážka s ledovcem by měla fatální následky pro celou posádku. Šance na přežití se v těchto podmínkách velmi těsně blíží k nule!

Některé velké ledovce posádka zaznamenala na radaru. Ty nejsou nebezpečné. Menší kusy ledu, jejichž vrcholy omývá moře. Ty nejsou na radaru patrné. Vedle kormidelníka proto stojí další člen posádky a sleduje horizont. Ve dne. Co v noci?

V noci je třeba věřit ve svoji šťastnou hvězdu.

Mlha

Vane-li vítr od severu, je teplý (relativně) a vlhký. Nad chladnou vodou dochází ke kondenzaci a tvoří se mlha. Advekční mlha. Hustá tak, že by se dála krájet. Viditelnost občas padá na 30 metrů. Na příď je to 30 metrů! Trimaran oslepen letí 30 uzly oceánem, ve kterém plavou kusy ledu. To chce kuráž. Nebo absenci pudu sebezáchovy!!!

Pohodlí na palubě

Na palubě je posádka vystavena ledovému větru a vodě. Strašná kombinace. Kdo podobné teploty na moři vyzkoušel, ví, o čem mluvíme. I nehostinné podpalubí je proti tomu příjemnou oázou. Příjemnou možná ano, ale rozhodně ne teplou. Posádka má sice k ruce malé topení, to je ale určené pro sušení bot a oblečení. Interiér lodi nevyhřeje na více než 11°C. Studený odchov.

Spindrift 2

Souboj s frontou


Ani Spindrift 2 neměl situaci s frontou na jihu Atlantiku pevně v rukou. Před frontou letící rychlostí přes 30 uzlů bylo několik mil široké pásmo ideálního větru. Fronta se ale blížila. Vítr sílil a za zádí se již začala zvedat masivní hradba mraků. Za frontou by se vítr změnil. Bylo třeba šlapat na plyn ze všech sil. Rychloměr ukazoval 39, 40, 41 uzlů průměr v desetiminutových úsecích. To bylo i na frontu moc. Začala se vzdalovat. Bylo jasné, že Spindrift 2 se před ní dokáže udržet. Čas na zklidnění situace. Velkou kosatku vpředu nahradila menší. Rychlosti kolem 35 uzlů byly dostatečné.

Rekord u jižní Afriky

Proti IDEC Sport pluje Spindrift 2 v oblasti příjemnějších podmínek. Teplota přes 10°C a voda 7°C. Navíc menší nebezpečí ledovců. Drží si vysokou rychlost. Na jihu Atlantiku se Spindrift 2 udržel dlouho ve frontě a ujel. Dokonce vytvořil rekord k mysu Dobré naděje – 11 dnů, 22 hodin a 4 minuty. Jen tolik času potřeboval Spindrift 2 na plavbu z Bretaně na jih Afriky. O 16 minut rychlejší plavba, než před čtyřmi lety Banque Populaire V. Jen pro zajímavost jde o průměr 27,64 uzlu.

Oficiální rekord je dnes jiný. Čas se nyní měří k mysu Agulhas, který je bránou do Indického oceánu. Rekordní čas dnes je 12 hodin a 2 minuty. To je o 12 minut rychleji, než Banque Populaire V.

Srážka u Kerguelenových ostrovů

V polovině Indického oceánu leží Kerguelenovy ostrovy. Spindrift 2 pluje severně od ostrovů. Jednu chvíli hory vylézají z mraků a posádka zahlédne zemi. Za ostrovy přichází první problém. Daggerboard na levém plováku se srazil s neidentifikovaným předmětem. Výsledkem je uražený winglet na jeho konci a slabé zatékání do plováku. Zatékání je po několik hodinách opraveno, winglet již není více. Na výkony trimaranu to bude mít jen malý efekt.

Závod s tropickou níží

Od severu se propadá na jih bývalá tropická cyklóna. Pro oba trimarany to znamená jediné. Je třeba se dostat na její přední stranu. Tam bude příznivý vítr, který je může protáhnout až do Pacifiku. Jižně od níže je severovýchodní vítr, to by znamenalo velmi nepříjemnou stoupačku. Nebezpečí hlavně pro IDEC Sport. Za níží je ledový jižní vítr a chaotický stav moře. Výsledkem by bylo zdržení. V několika desítkách hodin příštích se ukáže, kdo zaútočí na rekord Banque Populaire V. Držitel rekordu nebyl v Pacifiku nejrychlejší a je šance jeho náskok stáhnout.

Polohu lodí najdete zde a zde.

Vytisknout
3004
Na horu