Search
× Search
Chorvatsko zaznamenalo rekordní počet úmrtí na Covid
petr tresnak
/ Kategorie: Zajímavosti

Chorvatsko zaznamenalo rekordní počet úmrtí na Covid

Poslední listopadová neděle byla pro Chorvatsko smutným vrcholem letošní koronavirové pandemie. Statistici evidovali 74 obětí nemoci Covid-19, což je dosud nejvyšší počet obětí za 24 hodin.

Koronavirová nákaza v Chorvatsku pronikla až do nejvyšších míst. Pozitivně testována byla manželka premiéra Andreje Plenkoviče, sám ministerský předseda je tak v 10denní izolaci. Jeho test byl negativní. Jak informoval šéf úřadu premiéra Zvonimir Frka-Petesic, šéf vlády nevykazuje žádné symptomy a pokračuje v práci. (1)

Momentálně nakažených v zemi je 22 tisíc, 2400 pozitivně testovaných pacientů je v nemocnici. Od konce února již země registruje 128 tisíc nakažených a 1786 mrtvých. Celkově bylo testováno 750 tisíc lidí, tedy necelých dvacet procent populace.

Už v minulém týdnu se v médiích objevily informace, podle nichž chorvatským nemocnicím docházejí volná lůžka a pacienti s covid-19 museli být hospitalizováni ve vojenských stanech. Trojice stanů ve Varaždinu se stala náhradou nemocnice pro 212 osob. Právě na východě země ve varaždinské župě se koronavirus šíří nejrychleji.

Situace komplikuje fakt, že nákaza si vybírá daň i mezi zdravotníky. Jak v pondělí oznámil (2) ministr zdravotnictví Vili Beros, který byl před nedávnem sám pozitivně testován na covid, nakažených je 1400 chorvatských lékařů, necelá tisícovka dalších je v karanténě.

 

4111
Na horu