Search
× Search
Chcete plout rychle ve slabém větru?
Jan Koukal
/ Kategorie: Technika plavby

Chcete plout rychle ve slabém větru?

Vítr slábne, motor startovat nechcete. Jak udržet rychlost? Jak vymáčknout z minima maximum? Umíte vytrimovat loď do slabého větru?

Vyvážení

 

 

V první řadě je třeba pomoci plachtám, aby se dokázaly nafouknout. Proto je nutné naklonit loď na závětrný bok. Posádka tedy bude vyvažovat na opačném boku, než je běžné. Plachty budou mít tendenci se díky náklonu snáze nafouknout. Je také potřeba, posádku přesunout více k přídi, aby loď netahala ve vodě záď.

Twist

Twist je přetočení vrcholu plachty, její větší otevření v horní části. Ve slabém větru je třeba více twistu. U hlavní plachty toho dosáhneme povolením kikingu a otěže. Pokud je třeba stoupat a držet ráhno u středu, přetáhneme otěžový vozík hlavní plachty přes střed na návětrný bok a tím dotáhneme ráhno na střed. Správné nastavení twistu napoví špiónky na zadním lemu, které mají směřovat vodorovně dozadu. 
Většího twistu na geně dosáhneme tím, že přesuneme otěžový vozík geny více k zádi. Otěž pak dotahuje více spodní lem a zadní lem se více vytwistuje.

Více výkonu

Abychom zvýšili výkon plachet, potřebujeme mít hlubší profil. Povolíme mírně výtahy plachet (na plachtě se objeví u stěžně či rolfoku varhánky), povolíme mírně outhaul na hlavní (těžiště se posune dozadu a plachta bude plnější především v dolní části), povolíme zadní stěh a tím vyrovnáme stěžeň (efekt je podobný, jako při předchozích činnostech).

Jakým kurzem jet?

Ve slabém větru není možné příliš ostře stoupat. Abychom udrželi rychlost, musíme mírně odpadnout. Stejně tak není řešením přílišné odpadání. Zdánlivý vítr při odpadání na zaďák slábne a nebylo by na co jet. 

A dvě rady na závěr. Věnujte trimu i kormidlu maximální pozornost. S lodí stále musíte pracovat a reagovat na sebemenší změny. A neběhejte po palubě. Jedno přeběhnutí po palubě může loď zastavit a soupeř vám zmizí z dosahu.

 

 

12149
Na horu