Search
× Search
Chcete plout přes Atlantik?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Chcete plout přes Atlantik?

Uvažujete o tom, že byste se vydali přes Atlantik? Co k takové plavbě potřebujete vědět a kdy se na ní vydat?

Nejoblíbenější trasa přes Atlantik vede z Kanárských ostrovů do Karibiku.Je dlouhá cca 2800 mil. Momentálně se blíží vhodná doba na plavbu, ale na podobnou cestu je třeba se dokonale připravit. Nejprve se podívejme, kdy nejlépe se na plavbu z Evropy do Karibiku vydat.

Kdy vyplout


Pro plavbu z Kanárů do Karibiku nastává vhodné období po polovině listopadu a trvá do května. Většina jachet vyráží na začátku uvedeného období, aby na svátky již byla v Karibiku. Období od května do listopadu není pro tuto cestu vhodné, dokonce je velmi nebezpečné, protože v těchto měsících se na cestu přes Atlantik vydávají tropické cyklóny, ze kterých se stávají hurikány. Dobrovolnou plavbu v hurikánu je možné považovat za sebevraždu.

Pokud chcete vyplout ve druhé polovině listopadu z Kanárských ostrovů, musíte včas opustit Středomoří. 

Pojďme počítat. Dejme tomu, že byste chtěli vyplout 20. listopadu z Kanárů. Na Kanárech se budete chtít na plavbu důkladně připravit. Potřebujete čas na detailní kontrolu lodi, na její opravy. Potřebujete čas na nákup zásob a budete chtít mít čas i na to, abyste si Kanáry prohlédli. Kolik času na to vše potřebujete? Počítejme se 14 dny. 

V tom případě potřebujete připlout na Kanáry cca 5. listopadu. Pokud pojedete z Gibraltaru, máte před sebou cca 700 mil. Za běžných podmínek byste tuto vzdálenost měli zvládnout na běžné moderní jachtě za 5 dnů. Počítejme 6, ať máme malou rezervu. Z Gibu tedy potřebujeme vyplout 1. listopadu nejpozději. 

I když počasí na cestě z Gibu na Kanáry bývá obvykle stabilní se severním větrem, není možné se na to spolehnout. Je dobré, mít zálohu pro přechod fronty, která by mohla plavbu velmi znepříjemnit. Řekněme 3 dny. Přidáme-li k tomu nejméně den na prohlídku britské výspy, měli bychom být v Gibu nejpozději 28. října. 

Dejme tomu, že se na plavbě přes západní Středomoří zastavíme na Baleárech. Den na Ibize a den na Menorce. V tom případě bychom měli doplout na Menorku nejpozději 22. října. 

Na plavbu na Kanáry jsme se vydali z Chorvatska. V tom případě nyní musíme odečíst dobu plavby z Messiny na Menorku. Vezmeme to nejkratší trasou a zastavíme se na den na jihu Sardínie a na stejnou dobu na Liparech. Znovu jde o 500 mil, tedy 2 dny turistiky a 4 dny plavby. Z Messiny je třeba vyplout 16. října.

 
Zbývá nám posledních 500 mil z Messiny do Splitu s jedinou zastávkou v Otrantu. To jsou 4 dny plavby a jeden den na turistiku. A jsme na konci naší rovnice. Z chorvatského Splitu se musíte na plavbu na Kanáry vydat cca 10. října, abyste mohli 20. listopadu vyplout přes Atlantik. 

Výše zmíněný jízdní řád platí tehdy, pokud nechcete na Kanáry doplout s jazykem na vestě, ale také chcete cestou něco vidět. Na žádný velký odpočinek to však také není. Chcete-li se turistice věnovat intenzivněji, vyplujte z Chorvatska již na konci září. A počítejte s tím, že před cestou bystě měli na lodi udělat servis. V půlce září, abyste na tom začali dělat. 

Dnes je tedy nejvyšší čas plánovat...

V pondělí se podíváme, na jakých lodích se přes Atlantik pluje.

7992
Na horu