Search
× Search
Kurzy TOP
Chcete plout přes Atlantik?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Chcete plout přes Atlantik?

Uvažujete o tom, že byste se vydali přes Atlantik? Co k takové plavbě potřebujete vědět a kdy se na ní vydat?

Nejoblíbenější trasa přes Atlantik vede z Kanárských ostrovů do Karibiku.Je dlouhá cca 2800 mil. Momentálně není vhodná doba na plavbu, ale na podobnou cestu je třeba se dokonale připravit, proto je skvělý čas na to, začít o plavbě uvažovat. Nejprve se podívejme, kdy nejlépe se na plavbu z Evropy do Karibiku vydat.

Kdy vyplout


Pro plavbu z Kanárů do Karibiku nastává vhodné období po polovině listopadu a trvá do května. Většina jachet vyráží na začátku uvedeného období, aby na svátky již byla v Karibiku. Období od května do listopadu není pro tuto cestu vhodné, dokonce je velmi nebezpečné, protože v těchto měsících se na cestu přes Atlantik vydávají tropické cyklóny, ze kterých se stávají hurikány. Dobrovolnou plavbu v hurikánu je možné považovat za sebevraždu.

Pokud chcete vyplout ve druhé polovině listopadu z Kanárských ostrovů, musíte včas opustit Středomoří. 

Pojďme počítat. Dejme tomu, že byste chtěli vyplout 20. listopadu z Kanárů. Na Kanárech se budete chtít na plavbu důkladně připravit. Potřebujete čas na detailní kontrolu lodi, na její opravy. Potřebujete čas na nákup zásob a budete chtít mít čas i na to, abyste si Kanáry prohlédli. Kolik času na to vše potřebujete? Počítejme se 14 dny. 

V tom případě potřebujete připlout na Kanáry cca 5. listopadu. Pokud pojedete z Gibraltaru, máte před sebou cca 700 mil. Za běžných podmínek byste tuto vzdálenost měli zvládnout na běžné moderní jachtě za 5 dnů. Počítejme 6, ať máme malou rezervu. Z Gibu tedy potřebujeme vyplout 1. listopadu nejpozději. 

I když počasí na cestě z Gibu na Kanáry bývá obvykle stabilní se severním větrem, není možné se na to spolehnout. Je dobré, mít zálohu pro přechod fronty, která by mohla plavbu velmi znepříjemnit. Řekněme 3 dny. Přidáme-li k tomu nejméně den na prohlídku britské výspy, měli bychom být v Gibu nejpozději 28. října. 

Dejme tomu, že se na plavbě přes západní Středomoří zastavíme na Baleárech. Den na Ibize a den na Menorce. V tom případě bychom měli doplout na Menorku nejpozději 22. října. 

Na plavbu na Kanáry jsme se vydali z Chorvatska. V tom případě nyní musíme odečíst dobu plavby z Messiny na Menorku. Vezmeme to nejkratší trasou a zastavíme se na den na jihu Sardínie a na stejnou dobu na Liparech. Znovu jde o 500 mil, tedy 2 dny turistiky a 4 dny plavby. Z Messiny je třeba vyplout 16. října.

 
Zbývá nám posledních 500 mil z Messiny do Splitu s jedinou zastávkou v Otrantu. To jsou 4 dny plavby a jeden den na turistiku. A jsme na konci naší rovnice. Z chorvatského Splitu se musíte na plavbu na Kanáry vydat cca 10. října, abyste mohli 20. listopadu vyplout přes Atlantik. 

Výše zmíněný jízdní řád platí tehdy, pokud nechcete na Kanáry doplout s jazykem na vestě, ale také chcete cestou něco vidět. Na žádný velký odpočinek to však také není. Chcete-li se turistice věnovat intenzivněji, vyplujte z Chorvatska již na konci září. A počítejte s tím, že před cestou bystě měli na lodi udělat servis. V půlce září, abyste na tom začali dělat. 

Dnes je tedy nejvyšší čas plánovat...

V pondělí se podíváme, na jakých lodích se přes Atlantik pluje.

Vytisknout
3801

Theme picker

Na horu