Search
× Search
Chcete mít spolehlivou jachtu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Chcete mít spolehlivou jachtu?

Chcete mít jachtu, na kterou je spolehnutí? Jachtu, o kterou se nemusíte starat, ale která se postará o vás? Chcete mít jachtu s minimálními provozními náklady, která vás odveze přes Atlantik bez nutnosti vyhledat motoráře, elektrikáře, opraváře ledniček a kdovíkoho ještě? To jsou složité požadavky na vybavení. Jak vybrat nejspolehlivější vybavení? Jak vybrat mašinky, které vydrží v náročném námořním prostředí?

 

Mnoho složitých otázek má jednu, až překvapivě jednoduchou, odpověď. Chcete-li mít s lodí minimum starostí, pořiďte si co nejjednodušší jachtu. Nepřemýšlejte o tom, co by bylo možné na loď ještě dát, ale o tom, bez čeho se obejdete.

Všichni dobře víme, že vše, co se může pokazit, se pokazí. To je známé pravidlo, které na vodě platí dvojnásob. Proto se jím musíte řídit, pokud si chcete užívat bezstarostnou plavbu.

Dejme si jednoduchý příklad. Čtyřkajutová jachta se čtyřmi koupelnami. Každá koupelna je samozřejmě nákladná na pořízení, ale k tomu je také zdrojem potíží. Čtyři záchody, které je možné ucpat a kterým budou časem blbnout čerpadla. Fekální tanky. Šestnáct seacocků procházejících trupem (odpad ze záchodu, sání pro splachování, odtok vody ze sprchy a odtok z umyvadla). Čtyři čerpadla na vodu ze sprchy. Vodovodní baterie, sprchy, lukny, dveře, zámky, světla…To vše jsou potenciální zdroje problémů.

Potřebuji, nebo nepotřebuji?

Pojďme si udělat takový orientační audit, co je na palubě nezbytné a bez čeho je možné se obejít.

Klimatizace

Žrout finančních prostředků a energie. Pro smysluplné využití klimatizace je na palubě třeba generátor. Bez klimatizace je možné se obejít, pokud se vyřeší ventilace podpalubí a zastínění. K ventilaci postačí nevelké ventilátory, jejichž cena a spotřeba jsou proti klimatizaci minimální.

Generátor

Na lodích do cca 15 metrů je možné se obejít bez generátoru, pokud eliminujeme zbytečné žrouty energie a správně navrhneme akumulátory a jejich dobíjení.

Mikrovlná trouba

Příjemná pomůcka, která vyžaduje mnoho energie a je možné ji nechat doma. Bez generátoru je za plavby víceméně nepoužitelná.

Pračka

Také pračka má smysl ve spojení s generátorem. V přístavech jsou často k dispozici veřejné prádelny, případně je možné si pár věcí přemáchnout v ruce. Za plavby příliš prát nepotřebujete a na břehu si prádelnu najdete. Nebo ještě existuje kbelík…

Čtyři koupelny

Jednoduchým trikem jste schopni zmenšít starosti na polovinu. Stačí dvě koupelnby zamknout. Nebo si objednat jen dvě.

Televize

Na sledování televize není třeba jezdit na loď. Případně máte notebook. Kdyby to hořelo…

Mrazák

Mrazák je velmi lákavý. Čerstvé maso, hotová jídla… Ale také spotřeba energie, odmrazování, údržba. Je možné se bez něj obejít, ale z výše zmíněných doplňků je nejužitečnější.

Elektrické vinšny

Jejich použití je na větších lodích téměř nutné, pokud je posádka nepočetná. Při delších plavbách to ale znamená více akumulátorů a správné nadimenzování dobíjení. Nebo častější dobíjení.

Mapový plotter u kormidla

Dnes běžná věc. Je ale u kormidla nutný? Plotter může být ušetřen povětrnostních vlivů instalací na navigačním stolku. V případě potřeby stačí u kormidla telefon s aplikací Navionics.

Příďový propeler

Plánujete-li více plout než stát v přístavu, na jachtě do 13 m délky bych ho vynechal. Manévrovat s lodí se naučíte a například v Karibiku ho příliš nepoužijete.

Odsolovač mořské vody

Užitečný pomocník na dlouhých plavbách. Naučíte-li se rozumně využívat pitnou vodu, obvykle se bez něj obejdete.

Určitě je ještě mnoho dalších přístrojů, které je možné na palubách jachet nalézt. Než cokoli z nich na palubu nainstalujete, dvakrát zvažte, jestli nejde o zbytečnost. Je snadné věci koupit, ale je náročnější je udržet v chodu. Aby se z vás nakonec nestali otroci vybavení vlastní jachty. Aby každá vaše zastávka v přístavu nebyla z 50 % vyplněna sháněním servisáka na to či tamto. Pamatujte, že co nemáte, se nepokazí.

 

 

 

3280
Na horu