Search
× Search
Charter jako základní právo. Finové zvou na palubu každého
Jan Koukal

Charter jako základní právo. Finové zvou na palubu každého

Finská společnost Skipperi si dala za cíl usnadnit a zlevnit plavbu a pobyt na lodích. Zájemcům o pronájem malých motorových lodí zpřístupňuje charter a pomáhá i majitelům. Svým neotřelým pohledem na věc zaujala i investory a před nedávnem získala na trhu s rizikovým kapitálem injekci 7 milionů eur.

Každý by měl mít možnost půjčit si loď. Snadno a rychle. To je motto helsinské firmy, která funguje šestým rokem a již stihla vytvořit síť zastoupení ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Kanadě a Novém Zélandu. Před měsícem firma oznámila, že její byznys model zaujal skupinu investorů, kteří jí poskytli investiční injekci ve výši 7 milionů eur. Konsorcium investorů vede společnost Yamaha Motor, dalšími firmami jsou Baltiska Handels Sverige, Matu Capital a HP Capital. S pomocí čerstvých peněz by měl pokračovat rozvoj platformy i expanze na další trhy. V prvním plánu jsou Austrálie a Spojené státy.

Nápad startupu Skipperi vychází z prostého faktu, že vlastnictví a údržba lodi jsou velmi nákladné. Aby si běžní smrtelníci mezi majiteli lodí mohli svého majetku užívat, musí si vylepšovat finanční bilance půjčováním lodi. I s tím jsou spojené další náklady, které se přenáší na klienty charterovek. Ani charter tedy není pro každého dostupnou variantou, jak strávit nějaký čas na palubě lodi.

Skipperi nabízí dvě různé služby. První z nich, Fleet, je aplikace umožňující sdílení lodí. Uživatelé mohou za měsíční poplatek využívat více než 400 motorových lodí v šesti výše zmíněných zemích. S registrací ani vypůjčením lodi není spojen žádný poplatek, takže uživatelé platí jen pravidelný měsíční paušál a náklady na palivo. Druhá služba Skipperi Rent je pak takzvanou peer-to-peer půjčovnou, kde mohou majitelé lodí pronajímat své lodě dalším kvalifikovaným jachtařům.

Skrze aplikaci lze provést rezervaci lodi, zajistit si vstup do přístavu a vyřídit i převzetí lodi. Právě toto zjednodušení a zrychlení oficialit spojených s půjčováním lodí je největším lákadlem finské firmy. Povinností klientů je jen na konci charteru naplnit palivové nádrže.

Skipperi odpovídá za údržbu, vybavení, pojištění a dostupnost lodí. Pro zajištění bezpečnosti nabízí školení prostřednictvím Akademie Skipperi. Všichni registrovaní musí absolvovat kapitánské zkoušky Skipperi nebo již musí adekvátní oprávnění vlastnit.

Lodě jsou vybavené zaměřovači polohy a umělou inteligencí. Pomocí těchto nástrojů lze uživatele upozornit na mělké vody, omezení rychlosti, nebezpečné oblasti či chráněné oblasti. Umělá inteligence zároveň hlídá stav lodi a na případná poškození upozorní personál Skipperi.

V nabídce firmy jsou výhradně denní cruisery, a to od firem Yamarin, Starcraft či Haines. V roce 2022 bylo prostřednictvím služby Fleet provedeno více než 40 500 rezervací lodí. Průměrná doba jízdy byla 3,8 hodiny a průměrná vzdálenost 16 námořních mil. Měsíční paušál činí 310 dolarů pro ty zájemce, kteří počítají s víkendovými výlety. Ti, kteří si chtějí lodě půjčovat kdykoli, platí 529 dolarů měsíčně.

 

785
Na horu