Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Češka vila na Visu zbourána
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Češka vila na Visu zbourána

Více než sto let kontrolovala vjezd do přístavu Vis rozlehlá Češka vila. V zimě byla stržena. Celý poloostrov, na kterém stála, se změní v hotel.

Když jste vplouvali do přístavu Vis, na levoboku se vám objevila veliká chátrající vila. Na poloostrově, který chrání přístav před bórou, stála v borovém háji, ke studenému větru otočená zády. Za první republiky patřila Českým drahám. Po válce skončila v rukou jugoslávské armády a podle toho se jí dostávalo péče. V devadesátých letech minulého století již byla velmi opotřebená. Od té doby se čekalo, co bude dále.

Před pár lety ji koupil jihoafrický podnikatel, který už měl na Visu několik kontroverzních investic. V místě, kde stála Češka vila, má vyrůst hotel s bungalovy, luxusní turistické zařízení.

Podle oficiálních informací musela být vila stržena kvůli nevyhovující statice (to se říká vždy, když se nějaká stavba nehodí). Jihoafrický vlastník se podle starosty Iva Radice zavázal, že v místě vyroste kopie původní stavby. Nový hotelový komplex by měl mít kapacitu 160 lůžek.

Vis se za posledních 30 let změnil z příjemného ospalého přístavu v turistickou destinaci nejvyšší kategorie, která už o většinu svého kouzla přišla. Nový hotel bude jen dalším pokračováním proměny v tuctové letovisko.

3515
Na horu