Search
× Search
Černý chorvatský víkend a milovníci komárů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Černý chorvatský víkend a milovníci komárů

Milion cizinců se letní v Chorvatsku. S počtem turistů roste i počet nehod. Některé z nich připomínají špatně nazkoušenou scénu s Belmondem.

Na jihovýchodě Kornat leží ostrůvek Babina Guzica (Babičina zadnice). Hledejte ho míli jihovýchodně od Smokvice. V neděli se na této skalnaté výspě pokusil napodobit slavnou scénu s motorovým člunem z filmu Veselé Velikonoce kapitán motorové jachty na snímku. Vypadá to, že Belmondo měl celou akci nacvičenou lépe. Navíc si vybral vhodnější pobřeží. Podle svědků se jachta pohybovala rychlostí kolem 30 uzlů a zjevně byl zapnutý autopilot.

Vatra u Rogoznice

Image
Osmimetrový motorák vzplanul o víkendu u Rogoznice. Než se na scénu dostali hasiči, již nebylo co hasit. Hasičský útok tak proběhl bez vyvrcholení. Dvojice námořníků jedné ugrofinské národnosti (spíš ugro než finské) spasila své duše skokem přes palubu. Nebylo zraněných, nebylo znečištění moře. Vrak skončil na dně ve 30 metrech hloubky. Majiteli bylo úředně nakázáno, ať ho kouká ze dna vyzvednout a odvézt si ho. Třeba domů na zahradu.

Ochránci komárů na Istu

Zdroj Google

Zdroj Google

Ostrov, kde komáři mají zastání.
Na ostrov Ist dorazili ve čtvrtek pracovníci chorvatské desinsekce. Přijeli i s vozem, který zajišťuje postřik proti komárům. K postřiku nakonec nedošlo, protože v noci na pátek skupina odpůrců postřiku probodala služebnímu automobilu kola.

Na Istu žije početná a dobře organizovaná skupina milovníků komárů. Při loňském pokusu o redukci počtu pískajících krvežíznivců byli desinsekční pracovníci napadeni touto grupou, která po jejich vozidle metala z úkrytu kamení. Aby se situace neopakovala, přijela letos do přístavu spolu se stříkači i policejní loď. Kmen antiskříkačů poznal, že stříkači jsou v přesile a stáhl se do bezpečí porostu pichlavé macchie. V noci ale antistříkači využili únavy policejní jednotky a sekáčky na led vyřadili desinsekční vozidlo z provozu.

Na záhřebském desinsekčním velitelství byla svolána schůze generálního štábu a již nyní se začal chystat útok na Ist v létě 2023.

2532
Na horu