Search
× Search
Cenově dostupná loď na offshore
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky, Ostatní regaty

Cenově dostupná loď na offshore

Brzy by měla spatřit světlo světa první loď třídy Class 30 One Design. Jedná se o závodní jachty určené pro offshore závody s cenou pod 100 000 EUR.

Tři organizace (francouzská UNCL, britská RORC a americký Storm Trysail Club) zabývající se offshore jachtingem vyhlásily architektonickou soutěž na jachtu, která by se měla stát pro mladé závodníky (a nejen pro ně) cenově dostupnou branou do světa offshore jachtingu. Soutěž vyhrálo spojení loděnice Multiplast z Vannes v Bretani a designérů VPLP, kteří mají na svém kontě celou řadu závodních trimaranů a jachet IMOCA.

Zadání soutěže bylo jednoduché. Třicetistopá one design jednotrupá jachta pro posádku až 5 či 6 osob. Cena měla být pod 100 000 EUR včetně regatové výbavy, v nejostřejší verzi s karbonovým stěžněm, kuchyňkou, navigačním stolkem a vodním balastem.

Do soutěže se přihlásilo 25 projektů, 8 postoupilo dále, z nich se vybraly 3 a teprve poté vítězný projekt. Na začátku roku 2023 by měla být hotová první zkušební série 3 – 5 lodí a následovat bude výroba tempem 1 lodě týdně. Předpokládá se produkce stovek kusů této jachty. Zájem je z mnoha stran, včetně třídy Classe Mini. Pro jejich závodníky by mohlo jít o přestupnou stanici do Figara nebo Class 40.

Zdroj VPLP

3070
Na horu