Search
× Search
Čelovka Fenix HM61R
Daniel Vodička
/ Kategorie: Testy

Čelovka Fenix HM61R

Čelovka je na palubě jachty nezbytností. A nemusí to být jen při noční plavbě. Když se za tmavé noci na kotvě rozfouká a výtahy začnou mlátit o stěžeň, je dobré mít na čele světlo, které pomůže. A protože prostředí na jachtě je agresivní, mělo by světlo něco vydržet. To je případ čelovky Fenix HM61R.

Proč si pořizovat světlo, které stojí více než 2000 Kč, když v obchodech jsou hromady světel za zlomek ceny?

Nepřítelem na palubě (i v životě) jsou nekvalitní produkty, na které není možné se spolehnout. K čemu je čelovka, která ve chvíli, kdy má osvítit noční cestu na dinghy z restaurace na palubu jachty začne stávkovat? K čemu je baterka, kterou jen údery dlaní donutí zasvítit? Spolehlivost je na palubě jachty mimořádně důležitá. K tomu přidejme odolnost jak vzhledem k hrubému zacházení, tak i k vodě (sladké i slané), různé stupně svícení včetně dvou úrovní červeného světla, které neoslňuje, až po nabíjení svítilny USB kabelem. USB zásuvka je dnes na každé moderní jachtě a nabíjet je možné i z powerbanky.

Konstrukce

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Akumulátor je možné nabíjet přímo microUSB konektorem, který je jeho součástí.
Jádrem čelovky je svítilna vyrobená z hliníkové slitiny, která je pomocí držáku z tvrdého plastu uchycena na popruzích k upevnění na hlavu.

Tělo svítilny je válcovitého tvaru má průměr 22 mm, šroubovací víko prostoru na akumulátor necelých 25 mm a čtvercová hlava s LED diodami cca 24x26 mm. Délka svítilny je 101 mm. Odolné tělo z eloxované slitiny hliníku je jemně vroubkované, hlubší drážky na čtvercové hlavě pomáhají s chlazením. Svítilna spolehlivě drží v ruce, víko akumulátoru se snadno povoluje a běh závitu je spolehlivě tuhý.

Na těle svítilny je demontovatelná spona na uchycení na opasek, vypínač, který slouží k přepínání mezi jednotlivými režimy, dále magnet ve šroubovacím víku na akumulátor, který umožňuje uchycení samostatné svítilny na jakýkoli magnetický povrch, a nakonec skvělý magnetický konektor na dobíjení celé svítilny prostřednictvím USB kabelu. I dík němu je zajištěna voděodolnost dle standardu IP68. Výrobce udává možnost potopení až do hloubky 2 metrů. To znamená, že v případě namotání mooringu na lodní šroub je možné pro noční osvobozovací práce tuto čelovku použít. Ve chvíli, kdy jsou třeba všechny ruce, je čelovka mnohonásobně lepším řešením než podvodní baterka.

Uvnitř těla svítilny je dobíjecí akumulátor 18650, který je možné dobíjet nejen ve svítilně, ale také prostřednictvím micro USB kabelu. Kapacita akumulátoru je 3500 mAh a v nejúspornějším režimu s ní dokáže čelovka svítit až 400 hodin. To by se samozřejmě dalo přepočítat na dny, ale to je taková hra s čísly vhodná pro nadanější matematiky.

Zbytek čelovky tvoří perforovaný popruh na hlavu s držákem svítilny z tvrdého plastu. Svítilnu do držáku nacvakneme a pevně drží. Pro jistotu je zde na pojištění gumový pásek. Ten ale není nezbytný.

Funkce

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Čelovku je možné použít i pro osvícení kokpitu při nočních debatách.
Čelovka Fenix HM61R nabízí svým majitelům hned 8 světelných módů. Pět z nich je bílých a 3 červené. Pro běžné noční práce na palubě jsou ideální červené režimy, které neruší noční vidění.

Nejslabší bílý mód má 5 lm, dále pokračují 50 lm, 150 lm, 400 lm a 1200 lm. Červené módy jsou dva stálé 1 a 5 lm a jedna blikačka.

Ovládací tlačítko čelovky sedne krásně do ruky, je veliké a čelovka se dobře ovládá. Podržíme-li ovladač déle, čelovka se zapne v posledním rozsvíceném režimu bílého světla, dvojklikem na posledním červeném režimu. Krátké kliky přepínají mezi režimy. Je-li čelovka vypnutá, krátký klik aktivuje diodu značící nabití akumulátoru. Zelená je OK, blikající červená nabití pod 25 %. Mezi extrémy jsou ještě dva signalizační stupně.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Magnetická koncovka na dobíjecím kabelu.
Velice se mi líbil základní způsob nabíjení čelovky magnetickým kabelem na vnějším plášti světla. I díky tomu není nijak ohrožena voděodolnost čelovky. Kabel má na konci USB zástrčku do počítače, do nabíječky telefonu, pro nabíjení v autě či na lodi. Na kabelu je dioda signalizující nabití. Další možností je demontáž akumulátoru a jeho přímé nabití přes microUSB konektor, který je součástí baterie. Nabití akumulátoru magnetickým USB konektorem trvá cca 4 hodiny.

Při svícení největší intenzitou světla se čelovka zahřívá. Stoupne-li teplota nad 65°C, sníží se automaticky intenzita až do doby poklesu teploty. Svit se reguluje i při nižším stavu akumulátoru.

Voděodolnost

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Některé z režimů svícení. Nejslabší a nejsilnější bílé a červené světlo.
Pro použití na palubě jachty je vynikající vlastností vodotěsnost produktu. Výrobce udává odolnost IP68. Při hození do vody pracovala čelovka dále a nevadilo jí ani přepínání režimů svícení. Koneckonců podíváme-li se na konstrukci baterky, není divu. Vše na první pohled vypadá, že avizovaný ponor do 2 metrů nebude pro čelovku problém. V případě nutnosti ponoru pod hladinu (například při kontrole lodního šroubu) nebude muset majitel čelovky kupovat druhé vodotěsné světlo.

Závěrem

Na jachtě je čelovka nezbytností, její voděodolnost je velkým plusem. Stejně tak se hodí robustní konstrukce, která vydrží nešetrné zacházení. Baterky, které lze dobíjet pomocí USB konektoru jsou výbornou volbou, dokud je na palubě jachty k dispozici elektrická energie, bude čelovka svítit. Vlastně ještě i dlouho potom. Zřejmě jediným negativem světla Fenix HM61R tak pro někoho může být vyšší cena kolem 2300 Kč. To je ale cena za spolehlivost, která je ve chvílích potřeby to jediné důležité.

Potřebujete-li čelovku na to, abyste si pro regatě posvítili na plachty, pro noční plavby na dinghy, pro montážní práce na palubě, nebo kdoví pro co jiného, může být HM61R vhodným řešením.

Parametry

Zdroj světla: Luminus SST-40, 2x červená LED Everlight
Barva světla: neutrální bílá (4000-5000 K)
Mody svícení: 8
Světelný tok: až 1200 lm
Doba svícení: až 400 hodin
Dosvit: až 145 m
Napájení: Li-ion akumulátor 18650 nebo dvě jednorázové CR123A baterie
Hmotnost: 149 g
Rozměry: 101 x 36 x 46 mm
Voděodolnost: IP68 (ponor 2 m)

Cena 2299 Kč

Více informací zde.

Režim svícení

Výkon (lm)

Doba svícení (h)

Bílé světlo

1200

2

400

4

150

12

50

38

5

300

Červené světlo

5 (blikání)

160

5

80

1

400

4389
Na horu