Search
× Search
Čeká nás více hurikánů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Čeká nás více hurikánů

Podle předpokladů americké NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zasáhne letos Spojené státy a Karibik více ničivých hurikánů, než je běžné. Důležitá zpráva, která se ztrácí v záplavě informací o koronaviru…

Podle meteorologů NOAA je 60% pravděpodobnost, že letošní hurikánová sezóna bude nad průměrem posledních let. Jen 30% pravděpodobnost hovoří o sezóně s normálními hodnotami a je pouze 10% pravděpodobnost, že bude sezóna podprůměrná.

Hurikánová sezóna na Atlantiku začíná již za 6 dnů a potrvá do konce listopadu. Podle předpovědí NOAA by se mělo letos v Atlantiku vytvořit 13 – 19 pojmenovaných bouří. Z nich by se 6 – 10 mělo vyvinout v hurikány a z nich by 3 – 6 přesáhlo stupeň 3 na pětistupňové Saffir-Simpsonově stupnici síly hurikánů.

Velkou roli v tvorbě hurikánu hraje teplota oceánů. Ta letos přesahuje běžné hodnoty minulých let. A z vysoké teploty vodní masy získávají hurikány svoji ničivou energii. Hurikánová aktivita souvisí s globálnáím oteplováním.

Pro jachtaře je tato zpráva obzvláště znepokojivá i kvůli pandemii koronaviru. Cestování po světě je značně omezeno a na některých místech mají jachtaři problém s volným pohybem. Plavba přes oceán není procházka růžovým sadem a jachtaři se na ni musí dokonale připravit. To však leckde není v důsledku koronaviru možné. V Karibiku, který je na trase hurikánů, tak nejspíše zůstane mnohem více jachet, než bylo zamýšleno. Jejich majitelům tak nezbyde, než věřit ve svojí šťastnou hvězdu, protože pojišťovny se staví k riziku, kterým jsou jachty v hurikánové sezóně vystaveny, nekompromisně.

2611
Na horu