Search
× Search
Budou v Dalmácii otevřeny obchody v neděli?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Budou v Dalmácii otevřeny obchody v neděli?

V Chorvatsku nastal zmatek v otvírací době obchodů o nedělích a svátcích. Stát vyhlásil zavřeno, ale obchodníci a místní samosprávy se vzbouřili. Vypadá to na rebelii.

Zákony z parlamentních dílen jsou mnohdy stejně smysluplné, jako výlet na safari do lesa Řáholce. U nás v tomto směru bezpochyby vede stupídní rozdělení státních svátků na velké (zavřeno) a malé (otevřeno), kterému v poslední době zdatně sekunduje zjednodušení silničních pravidel zvýšením povolené rychlosti na 150 km/h na kdovíjestli 20 km dálnic.

Také chorvatští zákonodárci vynikají podobnou tvůrčí smělostí. Vydali nařízení o povinném nedělním odpočinku pro obchodníky. Nevzali přitom v úvahu, že značná část z nich žije z turistického ruchu a potřebuje se ohánět celé dva prázdninové měsíce. Výsledkem parlamentního kutilství je obchodní vzpoura na celém pobřeží.

Jeden splitský obchodník například vyvěsil na dveře svého obchodu ceduli: Protože je naše vláda bandou opic, šli jsme na pláž jíst banány.

Řešení nepříjemné situace nakonec našli zároveň na Hvaru a v Podgoře. Po bedlivém studiu nového nařízení vyhlásila tato města jako první všechny neděle do konce sezóny veletržními dny, na které se nařízení o nedělním odpočinku nevztahuje. Třetí se k nařízení přidal ostrov Brač a na uvedení v platnost se čeká v Pule, Umagu, Lbinu, Bašce, Crikvenici, Svetoj Nedelji a na mnoha dalších místech.

Chcete-li tedy vědět, jestli bude v místě, kde zrovna trávíte víkend, v neděli otevřený obchod, počítejte s tím, že podle zákona ne.

Pokud tedy zrovna nejste v jednom z míst, které všechny neděle vyhlásilo za veletržní dny. Které to jsou? Nevím, jejich seznam zřejmě neexistuje.

396
Na horu