Search
× Search
Bude na Drveniku marína pro 250 jachet?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Bude na Drveniku marína pro 250 jachet?

Přístav na ostrově Veli Drvenik zřejmě znáte. V plánu je marína pro 250 jachet. To je jistě dobré pro státní kasu! Místním se to nelíbí... Představa, že přijdou o zátoku, kde se koupají, či chytají v zimě ryby, je nenaplňuje. Kdo v souboji mamonu s ospalou touhou po klidu a zachování statu quo zvítězí?

Uzemní plán města Trogir, pod který Veli Drvenik patří, počítá ve Velim Drveniku s marínou pro 250 jachet. To je pro vaši představu o 40 lodí více, než v maríně Jezera, o 70 jachet více než v Palmižaně nedaleko Hvaru.

Místním se tento nápad ani trochu nelíbí. Proti záměru připravili petici, která již má 392 podpisů. Není to velké číslo, ale na celém ostrově žije celoročně méně než 100 obyvatel.

Marína, která je v plánu, by zabrala 4,5 hektaru. V celé Splitsko-dalmatinské županiji má podle měsíc starého územního plánu vzniknout 10 000 nových míst ke stání jachet. 250 míst na Drveniku je v tomto čísle započítáno.

V Drveniku se již se stavbou maríny začalo. V 90. letech se rozjela stavba maríny Zirona. Celá akce ale rychle skončila. Do dnešních dnů zbylo vnější molo s vlnolamem a pár dalších staveb, které zatím odolávají zubu času. Na tenkrát započaté práce by se mělo navázat.

Místní obyvatelé si rozšíření stávajícího stavu nepřejí. Vadí jim hluk spojený s jachtaři, znečištění vody i to, že by přišli o místo, kde se koupou jak oni, tak i turisté. Řeči o pracovních příležitostech odbývají mávnutím rukou. Investoři nakonec stejně sáhnou po levnějším pracantovi z vnitrozemí,nebo z Bosny.

Souboj o osud přístavu Veli Drvenik je v poločase. Zatím má mírnou převahu strana budovatelů. S peticí však místní vynesli trumf. Uvidíme, jak vysoká je jeho hodnota. Druhá strana má bezesporu v kapse nejednu dobrou kartu.

Více informací najdete zde

2193
Na horu