Search
× Search
Britská chlouba Princess Yachts přechází do amerických rukou
Jan Koukal
/ Kategorie: Motorové jachty

Britská chlouba Princess Yachts přechází do amerických rukou

Největší britský výrobce luxusních lodí Princess Yachts se sídlem v Plymouthu mění majitele. Většinový podíl od skupiny L Catterton přebírá americká společnost KPS Capital Partners. Hodnota transakce uskutečněné mezi dvěma private equity společnostmi nebyla zveřejněna.

Loděnice Princess před pár dny úterý potvrdila, že společnost KPS Capital Partners uzavřela konečnou dohodu o získání kontrolního podílu. Prodávající skupina L Catterton hledala zájemce o strategický podíl od loňského roku. S hledáním kupce jí pomáhala společnost Macquarie.

Nový majitel britské chlouby je newyorský gigant soukromého kapitálu, který hledá investiční příležitosti ve výrobních podnicích v Severní Americe a Evropě. V roce 2019 například získala za 490 milionů dolarů fitness divizi společnosti Brunswick Corporation. Firma spravuje kapitál v hodnotě 14,4 miliardy dolarů.

Loděnice Princess loni oznámila plán expanze areálu poté, co městská rada Plymouthu schválila záměr vybudovat freeport terminál. Společnost Princess uvádí, že tato nová investice společnosti KPS „pomůže podpořit tyto plány a posílit jedinečné národní a mezinárodní námořní kapacity, které se nacházejí v Plymouthu a okolí“.

Společnost Princess byla založena v roce 1965 a k distribuci využívá globální síť, jež čítá 50 zastoupení. Společnost L Catterton držela majoritu od roku 2008, nyní si ponechává menšinový podíl.

„Jsme nadšeni, že můžeme uskutečnit tuto investici do přední loděnice v segmentu luxusního jachtingu a ikonické značky zakotvené v britské tradici,“ komentoval akvizici Ryan Harrison, partner KPS Mid-Cap Investments.

Výkonný ředitel Princess Yachts Antony Sheriff dodal, že spolupráce s novým akcionářem umožní posilování výrobního portfolia a pomůže k ještě lepším hospodářským výsledkům. „Se současným objemem objednávek blížícím se rekordní miliardě dolarů a mnoha modelovými řadami prodanými do roku 2025 jsme nikdy nebyli v silnější obchodní pozici,“ uvedl Sheriff.

 

220
Na horu