Search
× Search
Bouřlivý chorvatský víkend
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Bouřlivý chorvatský víkend

Srpen je na Jadranu vrchol turistické sezóny. Kdo chce nejteplejší moře a jistotu, že se ohřeje, vyráží na dovolenou v srpnu. Letos však počasí zlobí. A právě proběhlý víkend byl mimořádně bouřlivý.

Slovinsko zažívá největší přírodní katastrofu ve svých dějinách. Ve čtvrtek večer začalo pršet, přecházela fronta a prudké deště způsobily destrukci. Povodně zasáhly i Chorvatsko. A nejen vnitrozemské. Především na severu v Kvarneru. Fronta ale zasáhla až po Zadar, kde přecházela v noci z pátka na sobotu.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

První páteční bouřka prošla kolem, ale zvedla vysoké vlny.
V pátek podvečer ještě válo slabé jugo, bylo teplo a slunečno. Od západu se však už blížil mohutný cumulonimbus s výrazným shelf cloudem. První avízo toho, co se chystalo. Zvedl se vítr od severu, na západní obloze řádily blesky, mořská hladina během chvilky zbělela a pobřeží zasáhly ostré a strmé vlny.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Srážky během noci z pátku na sobotu
První bouřka ještě prošla spíše nad ostrovy, ale po západu slunce už dorazila další, která trefila oblast severně od Zadaru přímo. Během chvilky se ulice změnily v rozdivočelé potoky a vítr lámal větve vzrostlých stromů. Hodinové běsnění polevilo kolem jedenácté.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Sobotní upršené ráno.
Letní bouřky nejsou nic výjimečného. Po nich se obloha vyčistí, slunce vše rychle osuší. Nyní ne. Sobotní ráno připomínalo říjnové dopoledne v uplakaných Krušných horách. Vše šedivé, déšť, teplota pod hranicí příjemnosti.

V sobotu se nakonec vyčasilo a den byl letně fajn, ale už v noci přišel další déšť, který trval až do nedělního rána. U moře, za tunelem Sveti Rok v horách panoval nečas s létem neslučitelný i nadále. Rozvodněná Sáva v Záhřebu barvou připomínala kafe. Turka s mlékem.

Image
Přechod bouřlivého nečasu zasáhl velkou část Evropy. Dokonce i místa, která běžné v létě bojují obvykle se suchem, nikoli se záplavami. Počasí nám přináší stále častější extrémy, které jsou velmi nepříjemné i pro jachtaře. Naštěstí tentokrát bouřka přecházela z pátku na sobotu, kdy je většina charterových jachet již bezpečně na svých základnách.

Měli jste někdo s páteční bouřlivou nocí na moři přímou zkušenost?

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Vítr v západním Středomoří
Jak vidíte na poslední dvojici obrázků, extrémní počasí nezasáhlo jen Jadran. 

 

1200
Na horu