Search
× Search
Bouřky, vodopády ve Stomorské, ulice divoké řeky
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Bouřky, vodopády ve Stomorské, ulice divoké řeky

Včerejší večer ve Stomorské na ostrově Šolta byl hlučný a vlhký. Přecházela studená fronta, vítr hvízdal v lanoví, hromy a blesky, déšť bubnoval s nesmyslnou kadencí.

Při připlutí do Stomorské bylo dlouhotrvající jugo patrné na výšce hladiny. Přístav byl plný skoro po okraj. Do silnice zbývalo Jadranu snad jen 10 čísel. Obloha šedošedá, viditelnost nic moc, déšť byl cítit ve vzduchu. Neatraktivní odpoledne.

Jak se den skláněl k večeru, vítr sílil, poryvy otřásaly lodí navzdory tomu, že zátoka je před jugem chráněná. Blížila se fronta, která udeřila po brzkém soumraku. Bouřka zalila Šoltu. Ze schodišť se staly vodopády, z ulic řeky, z nábřeží moře. Cesta do schodů byla nemožná. Moře na konci zátoky zaplavilo rivu Pelegrin a trg Pomoraca byl nepřekonatelný bez holínek pod kolena. Cesta do restaurace se stala dobrodružstvím, hrozilo stržení proudem do vod bouře, utonutí při honu za potravou.

Foto Daniel Přívara

Foto Daniel Přívara

Schodiště na začátku bouřky.
Odměnou za prodělané nebezpečenství byla tradiční dalmatinská kamenná burgrárna, kde jedné stěně dominovala velkoplošná obrazovka. Běžel na ní z youtube současný koncert kdysi slavné kapely, jejíž zpěvák je již 33 let po smrti. 

Zdálo se však, že diváci si toho nevšimli. Bussines zřejmě může žít věčně. Bizarní záležitost.

540
Na horu