Search
× Search
Bouře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Bouře

Oblast Fastnetu dnes bičuje bouře s větrem o rychlosti 55 uzlů a vlnami vysokými k sedmi metrům. Naštěstí nezasáhla 380 jachet, které zde závodily v minulých dnech.

Letošního závodu Fastnet Race se zúčastnilo 380 jachet. Zkušení závodníci i méně zkušení sváteční jachtaři. Na počasí mělo startovní pole štěstí. Pokud by závodníci točili maják dnes, čekalo by je peklo srovnatelné se smutně proslulým ročníkem 1979. Tenkrát závod nepřežilo 19 osob.

Střed nynější bouře bude přecházet přímo přes slavný maják. Tlak vzduchu klesl až na 980 hPa, v roce 1979 to bylo jen o jediný hektopascal méně. Trasu závodu bude bouře bičovat až do nedělního dopoledne. 380 jachet by si tam nyní užilo divoké peklo.

Podobně hluboká tlaková níže není v této oblasti v létě běžná.

Dvakrát tajfun

Nejde ale o jediný meteorologicky a jachtařsky zajímavý úkaz. V jihovýchodní Asii se zformovaly dva tajfuny, které míří Čínu a jih Japonska. Jeden dnes zasahuje Taiwan a čínské pobřeží severně od nezávislého ostrova, druhý v průběhu týdne zasáhne jižní japonské ostrovy. Dnes se v prvním z nich propadl tlak vzduchu na 951 hPa a rychlost větru dosahuje 80 uzlů. Výška vln přesahuje 10 metrů. Druhá bouře nebude tak hluboká, ale výška vln je podobná a vítr se na 80 zřejmě vyšplhá také.

3917
Na horu