Search
× Search
Bílý prášek za 100 milionů dolarů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Bílý prášek za 100 milionů dolarů

Bojová loď amerického námořnictva zadržela v Pacifiku pašeráckou loď plnou balíků s bílým práškem. Jedná-li se o náklad z Kolumbie, jak všichni očekávají, a nikoli o přírodní sladidlo, vyšplhala by se hodnota zboží na více než 100 milionů USD.

Od doby Pabla Escobara se cesty ceněného zboží do země určení proměnily. Dříve standardní trasy jsou uzavřené a objevily se nové. Několik posledních let se žádaný tovar vydává na cestu v lodích, které nejvíce připomínají k nadechnutí se vynořivší ponorky. Jde o nízkoprofilová plavidla jen zanedbatelně vykukující nad hladinu v barvě holubičí šedi.

Jedno takové zadržela USS Gabrielle Giffords tento víkend. Uvnitř plavidla kolumbijské výroby (zřejmě) byla tříčlenná posádka a 134 balíků bílého prášku. Celkem 2810 kg za 106 000 000 USD. Posádka po nelehké plavbě vypadala, že si na čerstvém vzduchu vlastně oddychla.

Podobných lodí nyní brázdí Pacifik a Atlantik blíže neurčené množství. Touto cestou směřuje bílá substance i do Evropy. Vypadá to, že kolumbijská narkoguerilla v poslední době podniká i ve stavbě lodí. Kdo chce zamezit exportu tohoto produktu kolumbijských farmářů, musí hledat loděnice. Ty se jen tak v pralese neschovají…

2479
Na horu