Search
× Search
Bezpečnost na mořích ohlídá autonomní Voyager
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Bezpečnost na mořích ohlídá autonomní Voyager

Americká společnost Saildrone, která se zabývá sběrem nejrůznějších údajů na mořích, představila 33 stop dlouhé autonomní plavidlo Voyager. V jejím portfoliu jde o středně velký model USV (Uncrewed Surface Vehicle), který bude určen k mapování oceánů v blízkosti pobřeží a námořní bezpečnostní mise.

Voyager tak rozšiřuje paletu dosavadních autonomních plavidel Saildrone, kterou tvoří 23stopý Explorer a 65stopý Surveyor. Oproti zmíněným modelům je Voyager vybaven vylepšeným datalinkem, vyšším výkonem a flexibilními možnostmi integrace neseného zařízení.

Voyageru se také dostalo silnějších nástrojů pro mapování oceánů, včetně vícepaprskového sonaru schopného mapovat mořské dno v hloubce až 900 stop (274 metrů). Dále disponuje inteligentní soustavou kamer, digitálním radarem a podpovrchovou pasivní akustikou, což mu umožňuje pohodlný sběr informací, včetně těch pro potřeby zpravodajských služeb.

Plavidlo je primárně poháněno větrem a solární energií, kterou sbírá panel umístěný v „plachtě“, která je ve skutečnosti křídlem. Při slabém větru dodá plavidlu potřebnou sílu elektromotor.

Saildrone údajně eviduje velkou poptávku po svých plavidlech včetně Voyageru, proto výrobu trupu, kýlu a křídla svěřila společnostem Janicki Industries a Seemann Composites, zatímco sama se v kalifornské Alamedě soustředí na výrobu a integraci techniky.

Po úspěšných námořních zkouškách Voyageru by měly letos na jaře začít první operační mise v oblasti námořní bezpečnosti a mapování oceánů. Všechna USV firmy Saildrone podle vyjádření výrobce již v rámci svých nejrůznějších misí urazila téměř 1 milion námořních mil.

175
Na horu