Search
× Search
Bezpečná plavba na zaďák
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Bezpečná plavba na zaďák

Jste na běžné charterové jachtě a potřebujete plout na zaďák. Na palubě není spinakerový peň. Jak si v takové situaci počínat? Jak využít nejlépe větru a plout co nejefektivněji?

Je-li na palubě spinakerový peň, je možné plout na motýla. Je to ale kurz, který je náročný na pozornost kormidelníka a ve větších vlnách může být bezpečná plavba na motýla nerealizovatelná.

My jsme ale uvedli, že spinakerový peň nemáme. Co dělat v takovém případě?

Křižování po větru

Můžeme plout na zadoboční vítr a křižovat po větru. Výhodou tohoto kurzu je, že gena jasně avizuje, kdy příliš odpadáme a pouštíme se moc po větru. Plujeme-li na zadobok a stále odpadáme, gena se v jednu chvvíli schová za hlavní plachtu a začne padat, není už více nafouknutá. V takové chvíli je třeba vyostřit, změnit kurz mírně proti větru.

Pro tento kurz je vynikající využití autopilota ve WIND módu. Nastavíte přibližný kurz na vítr a odpadáte po stupních. Jakmile začne gena padat, vrátíte se pár stupňů zpět.

Plujete-li tímto stylem, podaří se vám držet úhel cca 130° na zdánlivý vítr (tedy AWA) Vítr skutečný bude přicházet z cca 140 – 150° TWA.

Plavba na genu

Druhou možností je plavba jen na genu. Tento styl plavby je vhodný na starších jachtách s větší, nebo dokonce velkou genou. Na moderních lodích s malou kosatkou je plavba pomalá, protože plocha plachty je malá.

Výhodou plavby jen s genou je, že můžeme plout i přímo po větru a nehrozí nebezpečná halza hlavní plachty. Plavba je jednoduchá a bezpečná, jachta je na kormidle dobře ovladatelná.

 

Na některých jachtách jsou možné obě možnosti, na jiných je rozumné jen křižování po větru. Rychlost přibližoivání se k cíli (VMG) se nebude příliš lišit. Na lodích, kde je možné použít motýla (je k dispozici peň) je plavba na motýla rychlejší. Jak jsme však již zmínili, vyžaduje více pozornosti. Například v noci může být lepší zvolit jednodušší a konzervativnější variantu plavby jen s genou.

Závodní jachtaři jistě opět namítnou, že je vše špatně, a že je třeba použít spinaker, nebo genaker, ale zkus vytrhnout z dlaně chlup, když tam není.

4193
Na horu