Search
× Search
Bavaria 37 Cruiser pod mostem Ždrelac
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Bavaria 37 Cruiser pod mostem Ždrelac

Otázka: Propluje Bavaria 37 Cruiser pod mostem Ždrelac? Propluje i nepropluje, jak se to vezme. Co taková až politicky vyhýbavá odpověď znamená?

Když jsem měl plout s Bavarií 37 Cruiser pod mostem Ždrelac poprvé, ptal jsem se na tuto možnost šéfa charterové společnosti několikrát. A několikrát jsem dostal kladnou odpověď. Dokonce mi poslal print screen posledních plaveb, které pod mostem vedly.

Proč se ptát několikrát na to samé? Nahlédl do lodních papírů. V nich uvedená čísla plavbu pod mostem neumožňovala. Když ale zkušenost říkala, že je plavba možná, vydal jsem se pod most.

Loni jsem proplul pod mostem asi šestkrát bez problémů. Pak ale přišly podzimní tlakové níže, hladina Jadranu stoupla, přidala se vysoká voda při přílivu a poprvé jsme si pod mostem štrejchli anténou. Jen tak lehce, jen taková teč. A pouze na jedné straně mostu, na té severní.

Teď na jaře jsme opět několikrát bez problémů propluli. Předevčírem byl vysoký příliv. Podle Navionicsu 42 cm. A škrtli jsme si znovu. Opět jen na jedné straně mostu, ale mnohem více. Zdola se to těžko pozná, ale vypadalo to na 5 – 10 cm VHF antény. Samozřejmě bez jakékoli škody, jde o pružnou anténu, ale při vyšší vodě bych už raději pod mostem neplul.

Bavaria 37 Cruiser je tedy maximum, které pod mostem (bezpečně) propluje. Dávejte ale pozor i u kratších jachet. I kratší jachta může mít vyšší stěžeň.

 

Foto Daniel Vodička

 

 

4807
Na horu