Search
× Search
Azory, izolovaný Flores
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Azory, izolovaný Flores

Poslední ostrov Azor, na který se podíváme, je Flores, který je zároveň biosférickou rezervací UNESCO. Nádherný nedotčený ostrov, který se stále od Evropy vzdaluje. Proto je lepší se na něj vydat co nejdříve, ušetříte si delší cestu.

Nejzápadnější ostrovní skupinu Azor tvoří Flores a Corvo. Na rozdíl od zbytku souostroví se nacházejí na severoamerické litosférické desce, což znamená, že se sice pomalu, ale neustále posouvají na západ. Zbytek souostroví je na desce eurasijské, proto se sune na východ. Ostrovy se tak od sebe vzdalují. Je lepší vyplout z Faialu na Flores dnes, nežli zítra. 

Na ostrově žije cca 4000 obyvatel. Na začátku 20. století byl počet obyvatel dvojnásobný. Hlavním městem ostrova, můžeme-li ho tak nazvat, je Santa Cruz das Flores, které má 1600 obyvatel. Je to město jak má být, má i vlastní letiště.

Ostrov je podobně jako zbytek souostroví vulkanického původu. V roce 2009 byl zapsán na seznam biosférických rezervací UNESCO. Nejvyšší hora dosahuje výšky 914 metrů nad mořem. Plno vlhkosti znamená, že je protkán potoky, říčkami, vodopády a jezery. Je zelený, modrý květy hortenzií, členitý, s minimem turistů a maximem krás a zajímavostí.

Na ostrov jsme na průzkum vyslali našeho instruktora Dana Přívaru (byl vybrán pro svoji fyzickou zdatnost). Celý ostrov obešel pěšky, své živobytí si nesl na zádech. Denní porce mezi 20 a 30 km, převýšení jak na Tour de France.

Dan si pochvaloval minimum turistů, na výšlapy po ostrově doporučil jinou obuv než žabky či moje oblíbené crocsy. Poněkud zaskočen byl absencí supermarketů a megamarketů. Velký výběr v místních obchodech není možné očekávat. Přeci jen jde o ostrov na konci světa. Nejbližší pevninou západním směrem je 2000 km vzdálený Newfoundland.

Kromě samotného Floresu se Dan vydal i na nejsevernější z Azorských ostrovů Corvo. Zajímavá byla plavba místním trajektem (pokud je možné tak používanou loď nazvat). Kapitán tohoto plavidla měl před sebou velín plný obrazovek a displejů. Všechny vypnuté. Navigace probíhala podle mobilního telefonu, který se stále vypínal. Na něm jela neplacená verze Navionicsu.

Azory jsou přeci jen trochu jiným světem.

220
Na horu