Search
× Search
Astypalaia, nedostupný motýl v Egeji
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Astypalaia, nedostupný motýl v Egeji

Na ostrov Astypalaia je odevšad daleko. To je jeden z důvodů, proč stojí za to ho navštívit. Dalším je nádherné pobřeží s mnoha zátokami ke kotvení, s mnoha krásnými plážemi a samozřejmě s úchvatným starým městem s pevností na kopci nad přístavem.

Ostrov připomíná svým tvarem motýla s rozevřenými křídly. Šíje spojující obě křídla je nejnižší z celého ostrova a je zde i nejvíce zátok vhodných ke kotvení. Jižní strana šíje je dokonale krytá před vlnami letního meltemi, nikoli však před poryvy tohoto, mnohdy velmi silného, větru. Před nárazy větru je třeba se mít na pozoru i v hlavním ostrovním přístavu. Na první pohled je krytý vysokými svahy, ale poryvy zde občas potrestají špatně zakotvené lodě. Navzdory hloubce jen 3,5 – 4 metry je dobré při zajíždění zádí k přístavnímu molu s kotevním řetězem nešetřit a vysypat tam bez uzardění 50 a více metrů. Pak vás ani noční nárazy větru nezaskočí. Zakotvíte-li dobře a zaplatíte-li 15 EUR (14 m dlouhá loď), můžete využít místní pohostinnosti, která zahrnuje i elektřinu a vodu. Mám takový pocit, že v Chorvatsku by se za tuto sumu přístavní pomocník ani nezvedl od kafe.

	Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Přístav pod městem.
Nad přístavem se zvedá do výšky amfiteátr hlavní ostrovní vesnice, která stoupá až pod hradby starého středověkého hradu na samém vrcholu kopce. Přístav mimo sezónu není tak živý jako porty na jiných ostrovech, ale to je mimo jiné to, co je na Astypalaii sympatické.

V přístavu najdete nedostavěnou prodejnu jízdenek na trajekt, supermarket, ve kterém rozsvítí až s příchodem zahraničního nakupujícího, pizzerii s havajskými květinovými motivy na stropě a mládež, která na rovném úseku nábřeží zkouší, kolik je možné vytáhnout z mopeda čínské produkce. Kus nad přístavem pak již narazíte na v Řecku všudypřítomné půjčovny mopedů a automobilů.

Zápůjčka některého z dopravních prostředků se vyplatí. Pobřeží ostrova je až nenormálně členité a snad každá zátoka končí krásnou pláží.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Zátoka Agrilidi
Je-li pro vás hlavní přístav ostrova příliš rušný, můžete zvolit nedaleko letiště ležící molo v Analipsi. Jde o jedno dlouhé molo v místě krytém ostrovy, kde stávají i místní rybáři. Na pobřeží je malá vesnice, která čeká na turistickou sezónu. Nejbližší tavernu najdete přímo proti molu. Západně od mola se táhne krásná pláž s nehlubokým mořem.

Ze silnice, která vede na severovýchod ostrova, je vidět výborně krytá zátoka Agrilidi, která je dalším bezpečným místem na kotvení. Nečekejte zde žádné zázemí, břehy zátoky jsou opuštěné.

Na severovýchodě ostrova je další bezpečné kotviště Vathi. Je to veliká uzavřená zátoka s úzkým a mělkým vjezdem. Výborné kotviště, ale voda v zátoce postrádá v Řecku obvyklou modrou barvu. Je zde i několik obydlených domů, nejméně jedna restaurace, která na jachtaře čeká jak na smilování. Na osídlení zátoky je znát bída zdejšího živobytí.

Chora

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Pohled na centrum Chory.
Zlatým hřebem ostrova je hlavní město na vrchu nad přístavem s pevností založenou v roce 1413 Benátčanem Giovannim Querinim. Tenkrát byl ostrov po divokém nájezdu Turků opuštěný a Benátčan musel na ostrov přivést osadníky z Mykonosu a Tinosu.

Na restaurování pevnosti se pracuje, hromady kamení svědčí o velkých plánech. Zatím však, kromě vybledlých tabulí s historií pevnosti, je hrad stále ve stavu úpadku. Je však odtud nádherný výhled do okolí, a i jen kvůli tomu stojí za návštěvu.

Samotná Chora je bludištěm schodišť a uliček více či méně strmých. Samozřejmostí je všudypřítomná běloba, která kontrastuje s tmavě modrým nebem a mořem v průhledech mezi domy. Na hřebenu vedoucímu k vrcholu vesnice stojí osm opravených větrných mlýnů s červenou střechou. Restaurace a kavárny najdete nejvíce na hřbetu poblíž větrných mlýnů a dále pak u silnice na jih k vesnici Livadhia.

	Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Chora od jihu.
Budete-li při stání v přístavu hledat větší (myšleno lépe zásobený) supermarket, vydejte se na motorce po silnici cca 800 metrů směrem k letišti. Supermarket je nedaleko benzínové pumpy. Nečekejte nic velkého, ale pro potřeby hladových jachtařů je to více než dobré.

Astypalaia je zajímavý ostrov s příjemnými plážemi na koupání, plný zátok vynikajících ke kotvení a stále ještě relativně málo navštěvovaný. Připlujete-li přímo do přístavu pod Chorou, uchvátí vás na první pohled amfiteátrem domů nad přístavem zvedajícímu se až k pevnosti s dlouhou historií.

Krásný ostrov, který stále odolává masové turistice.

728
Na horu