Search
× Search
Antické Řecko pod hladinou
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Antické Řecko pod hladinou

Vyplouváte-li z Atén, máte dvě volby. Vyrazit na východ do Egeje, nebo zůstat v rozlehlém Saronském zálivu. Egej je lákavý cíl, ale meltemi může některým členům posádky vzít chuť k jídlu. Pak je tu Saronský záliv. Zajímavým cílem mohou být antické památky. Například zatopené město v zátoce Vlassis.

Zátoku Vlassis leží na jihozápadě Saronského zálivu, jižně od přístavu Palea Epidauros. Zatopenou archeologii naleznete ve střední části zálivu. Při připlouvání dávejte pozor na mělčinu, která od pobřeží vybíhá.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Archeologická lokalita je jen pár desítek metrů od břehu.
Zbytky antických staveb se nachází v hloubce kolem 2 metrů. Znamená to podívanou i pro ty, kteří dokážou jen splývat na hladině. K vidění jsou i veliké rozbité amfory, které sloužili k uchování zemědělských produktů. Podle různých zdrojů by se mělo jednat o římskou vilu z 2. století po Kristu. Podle Jachtařského průvodce Řeckem Jardy Fořta došlo k zatopení sídla na konci 2. století po Kristu při vlně tsunami.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

V blízkosti jsou i vykopávky antického divadla.
Na severní straně zátoky, na kořeni výběžku, který odděluje Vlassis od Palea Epidauros, probíhají vykopávky a je zde vidět malý amfiteátr. Nedosahuje sice velikosti a slávy divadla v Epidauru, ale leží u moře a je dostupný (pozor, dostupný neznamená otevřený).

522
Na horu