Search
× Search
Aby plavba byla klidnější a bez nervů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Aby plavba byla klidnější a bez nervů

Prázdniny a s nimi i hlavní jachtařská sezóna se rychle blíží. Kromě krásných zážitků přináší jachting i mnohé hororové chvíle. Především v přístavech a marínách, když nic neběží podle plánu. V takových chvílích by se kormidelník často nejradši neviděl. My vás naučíme tyto chvíle zvládat.

Přistávání je nejnáročnější činností na jachtě. Jachta se stále pohybuje, není možné zastavit a zamyslet se, co dál. S lodí si pohrává vítr, proud a samozřejmě i naše neznalost. Všichni křičí, všude plno diváků, posádka ztrácí důvěru v kapitána a kapitán sám v sebe. Nakonec to obvykle nějak dopadne, ale to nemusí znamenat, že to bylo dobré. Navíc sebevědomí skippera je pryč a při pouhé představě, že to musí druhý den zopakovat, se mu třesou kolena.

Proč tak špatně?

Příčiny, proč se přístavní manévry nedaří, jsou dvě. V první řadě jde o absolvované kapitánské kurzy. Kolikrát jste při kurzu zajeli k molu? Kolikrát jste si vyzkoušeli všechny přístavní manévry? Zádí k molu, bokem k molu, springy, jak si pomoci, jak odplouvat, jak vše dělat bezpečně. Toto je tedy první problém. Kvalita kapitánských kurzů.

Pak je tu ale také druhá potíž. I když byl kapitánský kurz kvalitní, kolikrát za rok zajedete k molu? Strávíte na lodi týden či dva? A za týden dvakrát k molu? To by znamenalo čtyřikrát za rok celkem. To není moc. Představte si, že byste tak často jezdili s autem. To by nebylo o zlepšování, to byl souboj se zapomínáním.  Taková je přitom situace většiny z vás.

Aby to bylo lepší

Proto jsme připravili praktické kurzy přístavních manévrů. Jednodenní kurzy v Praze jsou tu především proto, abyste loď před svojí plavbou s rodinou či přáteli dostali do ruky. Abyste se zdokonalili za kormidlem dříve, než na vás budou upřené pohledy senzacechtivého publika v prvním přístavu. Abyste si zopakovali, co jste zapomněli a naučili se věci nové. Abyste si dovolenkovou plavbu užívali podobně, jako zbytek posádky a nemuseli se bát chvíle, kdy budete muset zajet do přístavu.

V současné chvíli máme volné termíny na konci června a července. V případě zájmu můžeme připravit individuální výuku.Na palubě budou maximálně 4 účastníci a celý den budete stále zajíždět k molu. 

 

2183
Na horu