Search
× Search
A v bouři z nebe padaly ryby...
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

A v bouři z nebe padaly ryby...

My si tady užíváme poklidné předjaří, ale v centrální a východní části Středomoří se koncem týdne děly věci nevídané. V Chorvatsku bóra přes 100 uzlů, v Řecku na ostrovech závěje a na Maltě takové vlny, že se mola v maríně vlnily jak zdivočelí hadi.

Tlaková níže nad jižní částí Středomoří nebyla až tak hluboká, ale v kombinaci s tlakovou výší nad střední Evropou způsobila bouřlivý víkend pro velkou část Středomoří.

Chorvatsko

Image
Začneme v Chorvatsku. Extrémní bóra nezasáhla jen vyhlášené oblasti pod Velebitem, ale také okolí Splitu, Makarskou a Dubrovnik. V okolí Makarské nadšenci naměřili vítr o rychlosti až 191 km/h. A to už se dějí věci. Možná jste již viděli, co se dělo v Postiře na Brači. Na Šoltě létaly vzduchem nejen větve staletých borovic, ale často i borovice samotné. A střecha kostela.Také se neudržela...

Ve Splitu nebyla situace o mnoho lepší. V přístavu Spinut bóra shodila lodě vytažené na břeh. Plachetnice, i motoráky. Meteorologové naměřili poryvy větru o rychlosti 176 km/h. To je historicky nejsilnější vítr ve Splitu naměřený.  V Makarské se poroučela stěna supermarketu a vítr vniknuvší dovnitř zničil veškeré zářivky visící ze stropu. Roztančily se do rytmu bóry.

V Ninu se ráno obyvatelé probudili do světa dopravního chaosu. Bóra smetla dopravní značky.

Jediný trajekt, který se vydal na moře, se jmenuje Lastovo. Kapitán se rozhodl, že vzdálený ostrov nenechá odříznutý od světa. Ostatní to vzdali.

Řecko

Image
Nad Řeckem se prohnaly prudké sněhové bouře. A to nejen v horách, ale i nad ostrovy, kde je nikdo nečekal. Na severu Egeje ležící ostrov Samothraké byl zasažen blizzardem a ostrov pokryl sníh až po mořskou hladinu. V některých místech dosahovaly závěje výšky až 2 metrů. Ostrovanům rozmary počasí asi dost znepříjemnily život. Ústřední topení neznají a na letních gumách to bude klouzat.

Sníh v přístavu si užívají také na jižněji ležícím ostrovu Lemnos. Pro děcka dobrý…

 

 

Malta

Image
Malta řešila jiný problém. Pobřeží zasáhla extrémní severovýchodní bouře zvaná gregale. Vlny vnikly i do přístavu Grand Harbour. Mola v přístavech tancovala na vlnách a spolu s nimi i stovky lodí, které jsou zde vyvázané.

Na západě Malty vlny vyhazovaly na pobřeží i desítky ryb. Měkosrdcatí obyvatelé (nejspíše důchodci ze severu Evropy) se je snažili házet zpět do moře. Domorodci déšť ryb nakládali do nákupních tašek. Dnes bude v mnoha domácnostech na ostrově zdravá večeře.

6051
Na horu