Search
× Search
40 % z celého světa
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

40 % z celého světa

Proč Jadran v Chorvatsku vypadá na vrcholu sezóny jako Staromák, když bijí poledne? Samozřejmě před koronavirem.

Důvod je prostý. Podle chorvatských zdrojů se v Chorvatsku nachází plných 40 % světové charterové flotily. 40 %, těžko uvěřitelné. Jde cca o 4000 charterových lodí. Člunů a jachet. Přidáme-li k tomu jachty soukromé a lodě, které připlují především z Itálie, jde o desetitisíce jachet v jednom okamžiku. To se už musí projevit.

Proč je takový nátřesk v Chorvatsku a nikoli například v Řecku? Je to dáno tím, že pobřeží v Chorvatsku jako by bylo pro charter stvořené. Tisíce zátok, stovky přístavů, vše jen pár stovek metrů, nebo mil, od sebe. I za nepříznivého počasí je možné najít lokality, kde je možné plout na klidné vodě.

Porovnáme-li to s řeckou Egejí, zjistíme, že nádherná lokalita je znevýhodněna delšími vzdálenostmi, Mezi ostrovy to je 20 a více mil. To již znamená několikahodinové plavby, moře je otevřené, vlnám se není možné vyhnout, až na pár okrajových lokalit. To je v Řecku na straně nevýhod. Výhodami jsou krásné moře, dlouhá sezóna, vstřícní domorodci, prázdné přístavy, kde se téměř neplatí. Je to však již lokalita, kde se jisté zkušenosti hodí. Především v létě.

Chorvatsko je tedy ideální charterovou lokalitou. Pro Chorvatsko vítězství, tisíce lodí na moři a miliardy do rozpočtu. Pro toho kdo hledá klid a autenticitu stále se snižující počet důvodů, proč tam jezdit. Takové pak může přitahovat již zmíněné Řecko, které nabízí jiné plavby a jiný charter.

2799
Na horu