Search
× Search
24 116 kontejnerů na jedné lodi
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

24 116 kontejnerů na jedné lodi

V kategorii největších kontejnerových lodí na světě se pořadí mění každou chvíli. Novou rekordmankou je MSC Tessa s kapacitou 24 116 TEU. To je řada kontejnerů z Prahy do Brna, pokud necháme za každým z nich mezeru na kontrolního pracovníka.

Na vodu byla spuštěna 1. srpna v loděnici Changxing Shipbuilding Base společnosti Hudong Zhonghua, která se nachází na šanghajském ostrově Changxing. Jde o loděnici patřící čínské státní společnosti CSSC.

Do pondělí byla největší kontejnerovkou Ever Alot společnosti Evergreen. MSC Tessa ji překonává o 112 TEU. TEU je mezinárodní jednotka objemu, která odpovídá jednomu dvacetistopému kontejneru, tedy 6,096 × 2,438 × 2,591 m. jde o objem 38,51 m3.

MSC Tessa měří na délku 399,99 metru a její šířka je 61,5 metru. Je jednou ze čtyř ultra velkých kontejnerových lodí objednaných v Hudong Zhonghua pro Mediterranean Shipping Company, největšího světového provozovatele kontejnerové dopravy. Dodávka je plánována na konec tohoto roku. Ve výrobě jsou další dvě lodě podobné velikosti.

Na lodi jsou použity technologie snižující dopady na životní prostředí

Hybridní odsiřovací jednotka.

Malý bulb na přídi (nos připomínající tvar přídě pod čarou ponoru) a lodní šrouby o velkém průměru

Nový systém snižování tření pomocí bublin, který sníží celkovou spotřebu energie odpovídající celkovým emisím uhlíku o 3-4 %.

Nový systém hřídelového generátoru, který dokáže účinně snížit spotřebu paliva, optimalizovat ukazatele energetické účinnosti EEDI a snížit emise skleníkových plynů.

Optimalizovaná nástavba, radarový stožár a další konstrukční prvky, které maximalizují kapacitu TEU ve srovnání s loděmi podobné velikosti

994
Na horu