Search
× Search
18°v Zadaru, na nule v Mariboru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

18°v Zadaru, na nule v Mariboru

Představte si, že v tričku vyjedete na letních pneumatikách z Brna a za dvě hodiny před Ústím nevyjedete poslední kopec, protože jste zapadli do závěje. Tak dnes vypadá situace mezi Zadarem (na tričko) a Mariborem (na nule).

Evropa je rozdělená čarou, teplotní hranicí, která se táhne cca západovýchodním směrem, od Francie, až někam do toho zatraceného Ruska. Hranice mezi teplem a zimou olizuje severní výběžek Jadranu a pak míří přes Slovensko na Ukrajinu a dál na Sibiř do Půlnočního carství (to je ta země, kde tajní policisté pronásledují i duhu po dešti).

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Ve Středomoří je dnes větrno.
Na severu Jadranu je dnes tlaková níže, na které toto rozhraní začíná. Ze slovinského Mariboru, kterým většina jachtařů na cestě za mořem projíždí, je to do Zadaru cca 260 km. Jako z Ústí nad Labem do Brna. Teplota v Mariboru dnes ve 14:00 je jen 1°C na nulou. V Zadaru se sedí v tričku na náměstí a popíjí se káva. V závětří. Teploměry hlásí 18°C. A fouká velmi svižný jugozapadnjak. V nárazech přes 30 uzlů. Ještě v Záhřebu jsou 4°C, ale o 60 km dále v zřejmě nedobře známé Kutině je 15°C.

A dnes největrnější moře celé Evropy se jmenuje: Středozemní moře. Myšleno obecně. Jinak je to moře Ligurské a za ním Jadran a Tyrhénské.

475
Na horu