Search
× Search
10 nejlepších neznámých míst v Řecku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

10 nejlepších neznámých míst v Řecku

Odborník na Řecko Rod Heikell, tvůrce nejlepších řeckých pilotů, připravil pro časopis Sailing Today seznam svých 10 nejoblíbenějších míst. Jde o místa, která nejsou veřejnosti příliš známá.

 

 

Foto archiv

Foto archiv

Othoni
39°50,3´N, 19°24,2´E - Othoni

Na severozápadě Řecka začíná jeho seznam zajímavým ostrovem Othoni v Otrantské úžině. Severozápadně od Korfu jde o částečně zapomenutý ostrov se silným italským vlivem.

Foto archiv

Foto archiv

Methoni
36°48,8´N, 21°42,6´E - Methoni

Následuje Methoni na západě Peloponésu. Zátoka je chráněna benátskou pevností a je vynikajícím úkrytem při severozápadním větru.

Foto archiv

Foto archiv

Tiros
37°14,7´N, 22°52,1´E - Tiros

Tiros (Paralia Tirou) má nevelký přístav, který pojme cca 20 jachet. Ještě před pár lety zde bylo jen molo pro pár rybářských lodí. Voda v přístavu je neskutečně čistá a není problém koupání přímo z vyvázané jachty.

Foto archiv

Foto archiv

Oreoi
38°56,9´N, 23°05,1´E - Oreoi

Na severu ostrova Evia je pro Roda Heikella skrytým rájem vesnička Oreoi. Toto místo tvůrce pilotů zaujalo především svým magickým klidem. Několik ouzerií, pár restaurací, pláž severně od přístavu.

Foto archiv

Foto archiv

Pirgadikia
40°20,1´N, 23°43,2´E - Pirgadikia

Pirgadikia je z doporučených míst druhé nejsevernější. Leží na poloostrově Chalkidiki, mezi nejvýchodnějším z prstů Athosem (mnišský stát) a Sinthonií, prstem prostředním. Jde o menší ospalé turistické středisko pro řeckou klientelu, nabízející několik restaurací kolem starého rybářského přístavu.

Foto archiv

Foto archiv

Samothraki
40°28,5´N, 25°28,0´E - Samothraki

Ostrov Samothraki leží na severu Egeje a mnoho jachtařů toto místo vynechává. Hlavním přístavem je chotická Kamariotissa. Stání pro jachty kdekoli u vlnolamu ve vnější části přístavu. Zapomenuté pláže, platanové lesy, říčky s vodopády, kouzelná stará Chora skrytá na úbočí hor.

Foto archiv

Foto archiv

Sigri
39°12,7´N, 25°50,9´E - Sigri

Sigri je situováno na západě ostrova Lesvos nedaleko tureckých břehů. Vesnička leží ve velké zátoce kryté ostrovem a několika skalisky. Při vjezdu je třeba dávat pozor na útesy. Na přesnou navigaci upomíná i vrak ocelové jachty na útesech.

Foto archiv

Foto archiv

Manganitis
37°33,4´N, 26°07,0´E - Manganitis

Malý přístav Manganitis na jižní straně Ikarie je použitelný jen za klidného počasí. Připomíná Řecko v posledním desetiletí minulého století. K dispozice je jen kavárna s omezeným sortimentem, ve které potkáte většinou jen námořníky na penzi.

Foto archiv

Foto archiv

Chalki
36°13,3´N, 27°37,1´E - Chalki

Chalki na stejnojmenném ostrově leží západně od Rhodu. Zátoka je krytá ostrovem a v sezóně je zde pro jachtaře k dispozici plovoucí molo. Domky lemující zátoku jsou v pastelových barvách, voda v přístavu křišťálově čistá.

Foto archiv

Foto archiv

Kasos
35°25,3´N, 26°55,5´E - Kasos

Ostrovy Kasos a Karpathos leží v nejvyfoukanější části Egeje, mezi Rhodem a Krétou. Ve Fri na Kasosu byl dříve jen malý rybářský přístav, který nyní doplnil přístav nový, ve kterém najdou jachty dostatek místa. Na břehu na jachtaře čeká jen několik taveren a špatně zásobených obchodů, ale také klid doby minulé.

14527
Na horu