Rychlost 34 uzly
Jachty IMOCA letí na foilech k cíli. 680 mil pro vedoucí Holcim, průměrná rychlost se drží nad 20 a maxima vylétávají k 35 uzlům. Toto jsou podmínky, pro které jsou jachty IMOCA stavěné, teď se projevuje jejich síla.
Není to tak dlouho, kdy průměrné rychlosti nad 20 uzlů a maxima mezi 30 a 40 uzly byly doménou závodních multihullů. Pak přišly foily a rychlost jednotrupých lodí vystřelila o jeden rychlostní stupeň výše. Jen je třeba vzít v úvahu, že to neplatí za jakýchkoli podmínek. Ve slabém větru, kdy foily nevyvinou dostatek vztlaku, jsou na škodu. Nedokážou zvednout trup z vody a jsou jen na obtíž. Stejně tak nepomůžou na ostrou stoupačku a na zaďák. Polární diagram jachet IMOCA je v těchto místech poněkud ořezaný. Na stoupačku je třeba více odpadat a na zaďák více ostřit.
Za Gibraltarem se však jachty IMOCA dostaly do ideálních podmínek a předvedly, co umí. Will Harris z paluby jachty Malizia hlásil včera 33,7 uzlu. A to Malizia není nejrychlejší.
Na posledních dvou dnech plavby za Gibraltarem je dobře vidět strategie plavby v těchto místech v tlakové výši. Vítr se postupně stáčel od severu k severovýchodu a s ním se stáčely i závodní jachty. Za Gibraltarem pluly na jihozápad, včera už severně od Kanárů směřovaly k západu.
Halza přišla v místech, kde se již jachty vyhnuly nebezpečí nestabilního větru mezi ostrovy a k jihu zamířily až nějakých 120 mil západně od nejzápadnějšího ostrova El Hierro. Vítr by měl i nadále vát od severovýchodu a před cílem v Mindelu to vypadá ještě na několik halz, tedy také na několik příležitostí ke změně pořadí. Nyní vede tým Holcim, před 11th Hour Racing (ztráta 27 mil) a Malizia (100 mil).
Vedoucí jachta VO65 WindWhisper ztrácí podle vzdálenosti do cíle jen cca 100 mil. V reálu je to ale mnohem více, protože se ještě bude muset dostat daleko na západ, protože si vybrala trasu uprostřed souostroví. Je tak otázkou, jestli je na tom lépe vedoucí jachta, nebo třetí Mirpuri, která je severně od La Palmy a pluje ve stopě jachet IMOCA.
Polohu lodí najdete zde.
581
Související články
Nico Lunven první a obtížná rozhodnutí na dohled
Nico Lunven první a obtížná rozhodnutí na dohled
Změna ve vedení Vendée Globe. Do čela se dostal Nico Lunven, který byl před 50 hodinami předposlední. Startovní pole má za zády níži a před sebou složitou cestu do pasátu. Obtížné chvíle, kdy bude snadné ztratit.
Jak nerozlámat loď při Vendée Globe
Jak nerozlámat loď při Vendée Globe
Chcete-li zvítězit, musíte mít nohu na plynové páce. Musíte dostat z lodě maximum možného. Maximum, ale nikoli více. Když to přeženete, rozlámete loď a nedojedete. Jak se hledá hranice mezi dost a příliš?
Rekord Nico Lunvena 546,6 nm/24 h!
Rekord Nico Lunvena 546,6 nm/24 h!
Nicolas Lunven začal Vendée Globe od podlahy. Během posledních 24 hodin vytvořil nový sólový rekord v počtu uplutých mil. Rekord má hodnotu 546,6 nm. To je jen pro představu z Puly až někam jižně od Zakynthosu. Sólo…
Nico Lunven z 38. na 5. místo, Richomme do čela
Nico Lunven z 38. na 5. místo, Richomme do čela
Čtvrtý den Vendée, halzování k jihu a změna na čele. Na první místo se propracoval nováček Vendée Globe a mimořádný talent Yoann Richomme. Na západě se na čelo dotahuje ještě v pondělí téměř poslední Nicolas Lunven.
Favorité na čele a odvážné rozhodnutí
Favorité na čele a odvážné rozhodnutí
Druhý den po startu 10. Vendée Globe se na čele formuje skupina favoritů. Za sebou mají první náročnou oblast. U mysu Finisterre vítr sílí až ke 40 uzlům, vysoká pevnina způsobuje poryvy, je zde hustý provoz rybářských lodí a systém rozdělené plavby, který je pro závodníky zakázanou oblastí.