Proč nechci dřevo v lodní koupelně
V lodních koupelnách (toaletách) se často potkáváme s velkým podílem dřeva. Jde o agresivní prostředí, kde dřevo málokdy vydrží. Jaká má být lodní koupelna? Bílá, nebo v barvě dřeva?
Lakované dřevo ve formě překližky je v (skoro) každé lodní koupelně zdrojem potíží. Stačí drobný škrábanec, netěsnost a krásný povrch začíná šednout, vlhnout, pomalu odcházet do věčných lovišť. Je to problém téměř všech lodních koupelen a rozhodně všech na charterových lodích.
Pokud bych si mohl vybrat, jak by měla koupelna na mojí jachtě vypadat, sáhl bych po laminátu a bílém povrchu. Je (téměř) nerozbitný, snadno udržovatelný, aseptický. Nemusím si při sprchování
Foto Daniel Vodička
Dřevo v koupelnách trpí.
lámat hlavu s tím, že jsem koupelnu zlil od stropu po podlahu. Ano, je na pohled až příliš aseptický, ale na druhou stranu mi vydrží v top stavu až do chvíle, kdy celá jachta vydechne naposledy. Ten klid mi za menší míru elegance stojí.
2851
Související články
Nábožná chasa Čes. Yacht Klubu
Nábožná chasa Čes. Yacht Klubu
Již dlouhá léta pracuje kolektiv autorů Lodních novin na přelomové vědecké práci Vliv katolické věrouky na česká jachting. Se střídavými neúspěchy. Až nyní se podařilo kolegyni I.V. objevit v archívech bývalé Státní bezpečnosti materiál zásadní důležitosti pro naše výzkumy.
Žluťáky za krále Klacka
Žluťáky za krále Klacka
Prší. Sedíte za kormidlem už dvě hodiny. Žádné bimini, žádný sprayhood. Začíná to být nepříjemný zážitek. Vítr navíc sílí a je třeba zarefovat. Jdete ke stěžni, stahujete plachtu a rup… Ne, není to plachta. V podpaží se roztrhly žluťáky. Zatím jen 20 cm...
Častá chyba při přechodu na zpětný chod a co s tím
Častá chyba při přechodu na zpětný chod a co s tím
Při manévrování v přístavech je často vidět, že přechod na zpětný chod je mnohdy okamžikem, kdy jachta je ovládána živly, silami, které neznáme, nebo snad vlastní škodolibostí, ale určitě ne kormidelníkem. Jak se tomu vyvarovat?