Pozor při kotvení na kyjovky
Největší mlže Středomoří kyjovky šupinaté asi znáte. Víte, že mohou být až 120 cm vysoké, že jsou přísně chráněné a že se z nich vyrábělo hedvábí?
Kyjovky šupinaté najdete v celém Středomoří včetně Jadranu. Jistě jste narazili na vysoké lastury zabodnuté do mořského dna. Běžně dosahují velikosti kolem třičtvrtě metru. Mnoho jich je například v zátoce přístavu Kaprije na stejnojmenném ostrově v Šibenickém archipelagu.
Tento křehký mlž je přísně chráněný a například na Kapriji je kvůli němu zakázáno kotvení. Kotvy a kotevní řetězy populaci dříve decimovaly. Kyjovky jsou ale ohroženy vedle nešetrného kotvení i znečištěním moře a v posledních dvou letech také velmi masivně parazitem Haplosporidium pinnae, který se šíří Středomořím od západu. Ve chvíli, kdy kyjovku napadá, je úmrtnost 99%.
Populace kyjovek je pro mořský ekosystém velmi důležitá, protože filtruje vodu a zároveň je každý mlž domovem mnoha dalších živočichů, kteří žijí na něm, nebo dokonce uvnitř lastury.
A ještě jedna zajímavost k lasturám, které můžete najít na mořském dně. Z vláken, kterými jsou kyjovky upevněny do mořského dna, se dříve spřádalo tzv. byssové hedvábí. Zpracování vláken se datuje již do starověku. Na Sardinii se toto řemeslo udrželo až do začátku 20. století.
Jde tedy o zajímavé tvory, které je rozhodně zakázáno vytrhávat z mořského dna. Za to hrozí přísné sankce. A i při kotvení bychom měli, pokud je to možné, se oblastem s kyjovkou vyhnout. I bez naší pomoci může být brzy ohrožena vyhynutím.
9105
Související články
Pokuta až 30 000 euro
Pokuta až 30 000 euro
Největší mlž Středozemního moře kyjovka šupinatá může dorůstat až 120 cm. V posledních letech je přísně chráněná. Stále se však najdou sběratelé všeho zajímavého, kteří je vylamují z mořského dna a plní jimi svá zavazadla. Pokuta přitom dosahuje až 30 000 euro.
Rozpačité výsledky ochrany druhů: tuňáků přibývá, žraloků ubývá
Rozpačité výsledky ochrany druhů: tuňáků přibývá, žraloků ubývá
Tým vědců zjistil, že tuňáků a některých dalších ohrožených druhů ryb přibývá, v případě žraloků to ale neplatí. Studie zveřejněná v časopise Science zkoumala roční změny v populaci oceánských druhů za posledních 70 let.
Jak se bránit zlodějům?
Jak se bránit zlodějům?
Pro zloděje je jachta lákavé sousto. Jak uchovat své věci na palubě v bezpečí?