showTop
× Search
Meteo tenkrát a dnes
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Meteo tenkrát a dnes

V devadesátých letech jsme se proháněli na lodích Středomořím a Atlantikem tam a zpět. Předpověď počasí? V přístavu jsme si přečetli meteo na 12 + 12 hodin. Nebo jsme v hospodě sledovali televizi. A vypluli jsme.

Byla to doba, kdy noviny vycházely na papíře, v ulicích stály telefonní budky, peníze bylo třeba měnit tam a zpět a internet? Měli ho v CERNu, měli ho v Bílém domě a jeden byl také někde na ČVUT. A v devadesátém osmém byl v duchu rozvoje vyhlášen poprvé Březen - měsíc internetu.  

Internet tedy nebyl. V praxi nebyl. Nebylo Windy, nebylo meteo.hr, Aladin, Windfinder… Nebylo nic. Nástěnka v přístavu, rozhlas, párkrát denně šum na VHF, televize v hospodě a Navtex. A jak už bylo řečeno 12 + 12. Možná 48. Už si to nepamatuji přesně.

Foto archiv

Foto archiv

Říká se tomu Navtex...
A moje znalosti? Byly základní. Ve smyslu minimální. Když padal barometr, věděl jsme, že bude neklidno.

Pro kratší plavby ve Středomoří byla předpověď na 12 + 12 hodin ucházející. I když… Z Itálie na Baleáry už to bylo napůl poslepu. Nebylo moc na výběr. Vypluli jsme a pak jsme se prali s tím, co přišlo. Když byl na lodi Navtex, mohli jsme se bát v předstihu.

A přes Atlantik? Nic. Vypluli jsme a věděli, že co přijde, s tím budeme zápolit. Nevěděli jsme, jestli máme plout víc na jih pro vítr, nebo bude i na severu a zkrátíme si plavbu. Nic takového. Z Kanárů na jihozápad ke Kapverdům a pak se stočit na západ. To byla strategie a zároveň i jediná taktika.

Jak je to dnes?

Dnes už všichni máme v mobilech ty internety. A aplikace. Ve Windy máme předpověď na 14 dnů dopředu. Není to 100%, samozřejmě, ale hodně dobré. Plavba přes Atlantik na relativně běžné lodi (Kanáry – Karibik) trvá 16 – 21 dnů. Půlku až téměř celou plavbu máte pokrytou předpovědí. Navíc komunikační družice bláznivého Muska umožňují internetit denně. Tedy stále upravovat trasu plavby s předstihem. Už se nepluje do neznáma. Ani při plavbě přes Atlantik. Neznamená to samozřejmě, že je možné se všem meteo nepříjemnostem vyhnout, ale pokud je možné upravit datum vyplutí, vyhneme se mnohému.

Když bychom se bavili o Středomoří, tam je to samozřejmě ještě lepší. Dokonce i bez spojení přes nebesa známe předpověď na celou trasu (pokud neplujeme bez zastávky ze západu na východ, nebo zpět). Stačí mobil.

Rozdíl je to tedy ohromný. Byl to jiný svět před 30 lety.

Přesto to neznamená, že se dnes nemůžeme dostat do potíží. Někdy jsme tlačeni časem, někdy to jsou bouřky, určité nepřesnosti v předpovědích, lokální vlivy. A neznalost, samozřejmě. Se znalostmi, které jsem měl před 30 lety by mi ani Windy nepomohlo.

Rozdíl je to tedy propastný. Stále je však třeba pracovat na svém vlastním rozvoji. K čemu mi jsou všechny ty informace, když z předpovědi nakonec rozumím jen temperatůře?

 

Předchozí článek Příliš velký náklon? Co dělat
Další článek Na co si dát pozor při přebírání charterové lodě, přednáška dnes
Vytisknout
996

Poslední videa

Závodní jachting

Testy

Čím je jiný Sirius 35 DS

Redaktoři Yachting Mothly zhodnotili, že jde o nejlepší jachtu, jakou kdy testovali. V prosinci se na ní na Baltu projel Dan Přívara. Čím je tato jachta tak jiná, že je nejlepší?

Technika plavby

Vyhledat

Nejbližší události

«březen 2026»
poútstčtsone
2324252627281
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Na horu