Jak zajet k pumpě?
Potřebujete zajet k benzínové pumpě, kde je jen málo místa. Jak nejbezpečněji to udělat?
Je samozřejmě možné, zajíždět téměř kolmo a na poslední chvíli loď dotočit smykem, ale ne každý to dá a náprava je pak složitá. Je tu ale jiný způsob, který je velmi snadný a spolehlivý.
Nacouváme zádí šikmo k molu na místo, kde máme stát zádí vyvázáni. Uvážeme si záďové lano, stočíme kormidlo k molu a zařadíme přední chod motoru. Jachta se pomalu začne stáčet přídí k molu, až se nakonec přimáčkne bokem na molo.
Jakmile máme zaďové lano vyvázané, je celý manévr jen o trpělivosti. Nemá smysl se snažit hodit příďové lano na molo dokud je příď daleko. Je to zbytečné, jachta se sama dotočí.
Další podobné pomůcky najdete v knize Přístavní manévry. Nebo se s námi můžete vše naučit na praktickém kurzu přístavních manévrů.
6912
Související články
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?
Vyplutí z maríny při bočním větru
Vyplutí z maríny při bočním větru
Pokud vyplouváme s lodí v maríně od mola v bočním větru, klíčové je pro nás záďové návětrné lano. Díky němu jsme schopni držet loď stabilně a mezitím odvázat ostatní lana pro bezpečné odplutí. To už je snad pro všechny ohraná písnička. V článku se ale zaměříme na jiný detail vyplouvání, který nám také často umí situaci značně zkomplikovat. Ten přichází o chvilku později.
Mohu-li, couvám
Mohu-li, couvám
Říjnová plavba po Chorvatsku umožňuje stát pravidelně s lodí u mola bokem. Co jindy je možné jen u benzínové pumpy, jde v říjnu skoro kdekoli. Nejjednodušší způsob stání u mola. Většina zajíždí k molu na přední chod. Já raději couvám.