Search
× Search
Záchrana trosečníků z oceánské pustiny
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Záchrana trosečníků z oceánské pustiny

Výzkumná loď Geo Searcher se potopila po najetí na skalisko uprostřed jižního Atlantiku. Na jednom z nejopuštěnějších míst na světě. Tam, kde začínají obávané řvoucí čtyřicítky.

Na palubě výzkumného plavidla bylo 62 členů posádky. Loď se pohybovala asi míli severně od ostrova Gough v jižním Atlantiku, když najela na útes a potopila se. Posádka lodi se zachránila, podařilo se jí doplavat ke břehům ostrova Gough.

Ostrov Gough leží uprostřed jižního Atlantiku. 2700 km do Kapského Města a 3200 km do Buenos Aires. Ačkoli leží na podobné zeměpisné šířce, jako je v Evropě Barcelona, průměrná roční teplota je 11,5°C. V létě stoupá na 15 a v zimě klesá až k nule. Jižní polokoule je díky ohromné ploše Antarktidy studenější než severní půlka světa.

Trosečníci se tedy zachránili na ostrově Gough. Jde o 13 km dlouhý ostrov uprostřed pustiny jižního oceánu. Ostrov je v podstatě pustý. Objevili ho Portugalci v roce 1505. To byl objeven poprvé. V roce 1732 ho znovuobjevili Angličané. Tentokrát o 400 mil východněji. Tak byly v mapách zakresleny ostrovy dva. Po 50 letech se nakonec ukázalo, že portugalský ostrov se ztratil a zbyla tak jen britská verze s britským názvem.

Po roce 1790 ostrov začali navštěvovat velrybáři a lovci lachtanů. Jejich výlety trvaly asi 30 let. Pak už nebylo, co lovit. Ve dvacátém století byl ostrov několikrát cílem vědeckých výprav. V roce 1914 se na něm na tři měsíce usadila parta zlatokopů. Hledali diamanty…

V roce 1938 se stal Gough formálně součástí Spojeného království. Za poslední světové války zde byli vysazeni meteorologové a málem se na ně zapomnělo. Dnes se v oceánské pustině střídají v ročních turnusech znalci počasí z Jihoafrické republiky. Je jich vždy šest.

Ztroskotání vědecké lodě tedy zdesateronásobilo počet obyvatel na ostrově a pro meteorology šlo o příjemné zpestření nudy. Negativem byly rychle se tenčící zásoby potravin. Na ostrově se nikdy s takto velkou posádkou nepočítalo. Z Jižní Afriky byla proto ihned vyslána loď, která pomocí vrtulníku evakuovala ztroskotance z ostrova a uklidnila tak obavy meteorologů ze smrti hladem.

2962
Na horu