Vypadá to na velký rekord
Vedoucí dvojice Vendée Globe je na severní polokouli. V Les Sables se již staví slavobrána. Na 14. a 15. ledna se plní hotely. Rekord závodu bude překonán a bude překonán ve velkém stylu. Foily v letošním ročníku ukázaly, co v rukou výjimečných mužů dovedou.
Na čele je už zase Charlie Dalin. Jako první se dostal na jižní polokouli do pasátu. Tím nabral rychlost a ujel druhému Yoannu Richommovi. V pasátu oba zamířili k východu, aby tak získali lepší úhel k větru v pasátu severní polokoule. Rovníkové tišiny zbrzdily postup k cíli jen zanedbatelně. Dnes už Dalin uhání znovu přes 20 uzlů. Richomme momentálně ztrácí 78 mil, ale je o 4 uzle pomalejší.
Plavba v pasátu severní polokoule bude jen o rychlosti. Vymáčknout z lodě maximum a dostat se co nejrychleji do některé z níží, které křižují severní Atlantik. Svým jižním okrajem zasahují až daleko na jih od Kanárů. V cestě ale stojí hřeben vysokého tlaku. První v hřebenu zpomalí a bude dotažen, první venku zrychlí a znovu ujede. Klasická situace. Pak už by to mělo být rychlé.
I když… Až na posledních pár stovek mil. Zdá se, že do cíle to bude na stoupačku. Stoupačka bolí. Bolí závodníky a bolí také unavený materiál. Můžete šlapat na pilu a získat. Nebo všechno ztratit. Stav unavených jachet je třeba brát v úvahu.
Pokud to vyjde podle předpokladů, Měla by být vedoucí dvojice v cíli 14. - 15. ledna. To by znamenalo vylepšení rekordu závodu o téměř 10 dnů. Jen jednou v historii se podařilo zlepšit rekord větším rozdílem. V roce 2001 připlul do Les Sables Michel Desjoyeaux o 12 dnů dříve než jeho předchůdce.
Třetí pluje Sebastien Simon. Ztrácí 750 mil na Dalina. Pokud se nestane nic nečekaného, na stříbro již nedosáhne. Získal ale náskok na své pronásledovatele. A ještě v dalších dnech získá. To se pro něj rovná vítězství. Pluje z ulomeným foilem na pravoboku, přesto to vypadá na bronz.
O čtvrté místo bude sveden boj. Ruyant handicapovaný chybějící plachtou J2 a poškozenou hlavní, Beyou, Goodchild, Herrmann, Justine Mettraux, Meilhat a Lunven. Lunven a Meilhat sází na východní kartu, Ruyant se drží ve středu, ostatní věří na západ. Která karta padne uvidíme v příštích 48 hodinách.
Nejrychlejší závodník na jachtě s klasickými daggerboardy je Jean Le Cam. Pluje na 16. místě a na soupeře před sebou už ztrácí jen 25 mil. Mys Horn obeplul veterán závodu již po sedmé. Vede si skvěle. Ve svých letech. Navíc se podívejte na jeho trasu. Nic nevymýšlí, pluje jednoduše, obratů minimum. Kdo by také vyhledával fyzicky náročné obraty, když mu už pomalu táhne na sedmdesát.
Zítra se budeme Vendée Globe věnovat více během webináře s Milanem Koláčkem, který začíná v 19:00. Zajímavosti o závodu, o plachtách, které na lodích jsou, jejich značení, o odlišnostech plachet na lodích s foily a bez foilů, ale i o technických zajímavostech. A samozřejmě také o tom, kdo bude první v cíli a kdy.
Polohu lodí najdete zde.
425
Související články
Malizia, zásah bleskem
Malizia, zásah bleskem
Malizia – Seaexplorer byla zasažena bleskem u brazilského pobřeží. Boris Herrmann bojuje s výpadky elektroniky. Co se stalo a jak se mu daří uvádět věci zpět do chodu?
Kdo vyhraje Vendée Globe? Webinář s Milanem Koláčkem
Kdo vyhraje Vendée Globe? Webinář s Milanem Koláčkem
Do cíle Vendée Globe zbývá vedoucí dvojici 2500 mil. To je nic, jsou těsně před cílem (tedy, je to Atlantik z Kanárů do Karibiku). Dnes proběhne poslední webinář před příjezdem do cíle. Připravte se od 19:00.
Plachta na cucky, ledovce na obzoru a kdy první v cíli?
Plachta na cucky, ledovce na obzoru a kdy první v cíli?
Vedoucí dvojice Vendée Globe propluje podle propočtů organizátorů cílem mezi 14. a 16. lednem. Bude to nový rekord závodu. Čtvrtý Thomas Ruyant přišel ve větru přes 50 uzlů o důležitou kosatku J2 a část startovního pole v Pacifiku se potkala s ledovci.