Větší blázen než všichni Vendée blázni
Vendée Globe pokračuje. Někdo je vpředu, někdo uprostřed, někdo zavírá startovní pole. Nejzajímavější zprávu včerejška ale přinesl Antoine Cornic. V pustém moři dalekého jihu, kde neplují ani nákladní lodě, potkal sólového jachtaře na 11metrové jachtě.
V pustém moři dalekého jihu nepotkáte nikoho. Nákladní lodě tudy neplují, běžní jachtaři nemají důvod, občas rybáři. Jednou za čtyři roky závodníci Vendée Globe a tu a tam nějaký rekordní trimaran.
Antoine Cornic zažil včera v pustém a sychravém nekonečnu bláznivé setkání. 900 mil jižně od Austrálie potkal jachtu. Turistickou plachetku dlouhou 11 metrů. Kdo to sakra je a jak se tam sakra dostal?
Ital? Chorvat? Řek, či jiný jižan? Ne, ne a ne. Jižní národové mají obvykle rády teplo a presíčko ráno i večer.
Byl to Nor. Dobyvačný viking hledající samotu. Vydal se na plavbu kolem světa. Jen tak, pro zábavu.
Antoine Cornic nepravděpodobně blízké setkání komentoval slovy: „Myslím, že jsem potkal někoho, kdo je větší blázen, než jsme my. Pět minut jsme si povídali na VHF. Už 110 dnů nepotkal žádnou loď. Byl rád, že si může pokecat.“
Musím k tomu dodat, že se jedná o obdivuhodného muže na obdivuhodné plavbě.
A jinak se neděje ve Vendée Globe nic. Myslím nic významného. Dalin zase první. Je znát, že mu oprava hlavní plachty pomohla a je opět rychlejší než Richomme. Třetí Simon ztrácí 140 mil. Vítr vane z levoboku a Simon je handicapován chybějícím foilem na pravoboku. Proto je pomalý. Dělá jen 18,5 uzle.
Čtvrtý Ruyant ztrácí 830 mil a duo Lunven a Beyou 950 mil. Sedmý Bestaven již 1140 mil a za něj se propracoval Boris Herrmann. Jde nyní dopředu, ale rozhodně se od něj čekalo více. Následují Paul Meilhat a Sam Goodchild. Z trojice žen, která byla dlouho v kontaktu s první desítkou, již zbyla jen jediná. Justine Mettraux zaostává za Dalinen o 1340 mil. Clarisse Cremer a Samantha Davies na ní ztratily 1000 mil a momentálně stoupají proti větru ve vlnách 4 metry vysokých. To není rychlý ani pohodlný kurz.
Le Cam, Whitbread a 1981
První na nefoilující jachtě je Jean Le Cam na 20. místě. Připomínám, že do závodu kolem světa poprvé vyplul v roce 1981 (Whitbraed Round the World Race).
To byl rok, kdy se konal XVI. sjezd KSČ v nově otevřeném Paláci kultury a v televizi měl premiéru parádní seriál Okres na severu, kde soudruh Pláteník rozvážně řešil problémy rozvíjející se severní oblasti a po boku mu stála Jiřinka Švorcová.
V Anglii byla založena death metalová kapela Napalm Death.
Polohu lodí najdete zde.
511
Související články
I s ulomeným foilem do čela
I s ulomeným foilem do čela
Sebastien Simon jede fantastickou Vendée Globe. I s ulomeným foilem na pravoboku se ze třetího místa propracoval do čela. Pořadí na druhé straně světa je přitom neuvěřitelně vyrovnané. Druhý a třetí Dalin a Richomme ztrácejí jen 2,3 míle a uprostřed ničeho plují necelou míli od sebe.
Změna na čele Vendée Globe
Změna na čele Vendée Globe
Pořadí na čele Vendée Globe se změnilo. Po 17 dnech vystřídal Charlieho Dalina na prvním místě Yoann Richome. Před 11 dny přitom na něj ztrácel 540 mil. Nevzdává se však ani třetí Sebastien Simon. Navzdory tomu, že má ulomený foil.
Pip Hare přišla o stěžeň
Pip Hare přišla o stěžeň
Pip Hare to má 800 mil k pevnině. Bez stěžně. Včera v noci její jachta Medallia přišla o stěžeň. Také francouzský jachtař Damien Seguin má za sebou nepříjemné problémy. Potíže ve Vendée Globe se hromadí.