Srážka uprostřed Atlantiku
Trimaran SVR Lazartigue se uprostřed jižního Atlantiku srazil s UFO. Do lodě zatéká. Do Kapského města je to 1200 mil, nejbližší obydlený kus země je ostrov Tristan da Cunha 300 mil proti větru.
Ostrov Tristan da Cunha je nedaleko, ale není to místo, kde by bylo možné opravit sofistikovaný karbonový Ultim trimaran, Na ostrově žije 234 obyvatel. S loděmi to budou umět skoro všichni. Se závodními trimarany? Nikdo!
Tristan da Cunha
Ostrov je odříznutý od světa. 2800 km do Afriky, 3200 km do Jižní Ameriky. O svoji důležitost přišel s otevřením Suezského kanálu, kdy obchodní lodě přestaly plout jižním Atlantikem. Od té doby rychle klesaly kontakty ostrovanů se světem. Když v roce 1919 po letech navštívila ostrov první loď, ostrované se dozvěděli o začátku, průběhu i konci první světové války.
Zajímavá situace na ostrově nastala v roce 1961. Ostrov musel být v důsledku sopečné aktivity evakuován. Obyvatelé byli přesídleni do Velké Británie. O dva roky později, když se sopečná aktivita uklidnila, proběhlo mezi ostrovany hlasování o návratu na ostrov. Britské úřady předpokládaly, že se nikdo z ostrovanů nebude chtít na ostrov uprostřed ničeho vrátit. Opak byl pravdou. 148 obyvatel hlasovalo pro návrat, jen 5 bylo proti.
Co se stalo na SVR Lazartigue
Trimaran SVR Lazartigue vedený Tomem Laperche plul na druhém místě sólového závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge. Vedoucí dvojice plula rychlostí 33 – 38 uzlů před studenou frontou. Dnes nad ránem ve 0430 UTC se trimaran srazil s neidentifikovaným plovoucím předmětem. Poškozená je skříň daggerboardu a do lodě zatékalo. Tom Laperche je v kontaktu se svým pozemním týmem. Průnik vody se mu podařilo zastavit.
Caudrelier ve vedení
Na čele závodu pluje trimaran Maxi Edmond de Rothschild vedený Charlesem Caudrelierem. Stále udržuje rychlost kolem 35 uzlů. Za posledních 24 hodin uletěl 833 mil.
Pomineme-li poškozený SVR Lazartigue, je na druhém místě Thomas Coville na Sodebo. Na Caudreliera ztrácí, jeho rychlost klesla pod 30 uzlů. Zdá se, že už ho dohání (nebo dohnala) fronta. Stav moře za frontou nebývá vhodný pro plavbu plnou rychlostí.
Polohu lodí najdete zde.
777
Související články
50 dnů kolem světa
50 dnů kolem světa
Charles Caudrelier obeplul svět sólo za 50 dnů, 19 hodin a 7 minut a stal se prvním vítězem závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge. Jen dva sóloví jachtaři dokázali obeplout svět rychleji. Držitel rekordu Francois Gabart za 42 dnů, 16 hodin a 40 minut a Thomas Coville za 49 dnů, 3 hodiny a 7 minut.
Schovat se před bouří je správné řešení
Schovat se před bouří je správné řešení
Pokud mohu snížit riziko pro loď a posádku na minimum, udělám to. Není-li to nezbytné, neriskuji. Skvělým příkladem je současné dění v závodu kolem světa Arkea Ultim Challenge.
Všechno je možné…
Všechno je možné…
Armel Le Cléac´h má za sebou zastávku v Riu s výměnou dvojice kormidel. Na čele Arkea Ultim Challenge se pomalu posouvá vpřed Charles Caudrelier. Jeho trimaran je velmi unavený. Druhé místo patří strhanému Thomasu Covillovi.