Search
× Search
Rusák útočí na Ukrajině, Číňan v Jihočínském moři
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Rusák útočí na Ukrajině, Číňan v Jihočínském moři

Zatímco Putin hrdinně obětuje životy svého lidu za svoji touhu po moci na Ukrajině, rudý Číňan vystrkuje drápy na východě. Chce schramstnout celé Jihočínské moře geografické logice navzdory. A zasahuje už i do japonských vod.

Kolik občanů Ruska již položilo život za setrvání Vladimira Vladimiroviče u moci? Vždyť válka je jen způsobem, jak odvrátit pozornost od domácích problémů. A na životech lidu nezáleží. Cena na frontu vrhaného masa je menší než cena ručního mixéru z čínského Temu bez dopravy.

Ale zanechme Rusko v jeho marasmu. Od té doby co jim Ukrajinci potopili kdysi mocnou Černomořskou flotilu, už přestává být tématem Lodních novin. Podíváme se na skok na východ, na expanzi žlutého draka.

Čína zesílila, nadechla se, rozhlédla se kolem a prohlásila, že je Jihočínské moře její. Protože je nejsilnější. Buduje umělé ostrovy a na nich vojenské základny. Kdo se jí může postavit do cesty? Filipíny, které na jeden z útesů úmyslně posadily vrak ze druhé velké války? Od té doby tam živoří vojenská posádka, která budí cokoli jiného, jen ne hrůzu. Jiné jihoasijské státy, které se teprve probouzí ze staleté dřímoty?

Zdroj Youtube Bloomberg Television

Zdroj Youtube Bloomberg Television

Starší video ze setkání filipínské lodě s čínskými.
Manila bojuje s Čínou u několika mělčin vzdálených jen kolem 100 mil od svých břehů. Například jejich rezavějící vojenská základna BRP Sierra Madre (200 km od Filipín a 1200 km od Číny) na Second Thomas Shoal má dlouhodobě potíže se zásobováním. Lodě čínské pobřežní stráže brání Filipínám v zásobování hladové posádky. Naštěstí jsou filipínští mariňáci zdatnými rybáři a lovci plodů moře. V oblasti došlo k několika kolizím mezi hrůzu budícími plavidly čínské pobřežní stráže a nevelkými taptaptap plavidly, které používá filipínská marína. Číňané vyhrožují, zastrašují, hrozí ekonomicky.

Konflikt s Filipínami má již nějaká léta, průniky do japonských vod jsou nové. Japonci protestují poté, co čínská výzkumná loď (tak je nazývána) během necelého týdne dvakrát nikým nezvaná navštívila japonské vody.

Čínské aktivity kolem Japonska a Taiwanu vyvolávají v poslední době v Japonsku obavy. Nejsou to jen výlety čínských vojenských lodí do japonských vod, před týdnem narušilo japonský vzdušný prostor čínské vojenské letadlo.

Sobotní incident byl desátým za uplynulý rok, kdy čínská průzkumná loď proplula japonskými teritoriálními vodami, a třináctým, pokud jsou zahrnuty i ponorky a další plavidla shromažďující zpravodajské informace, podle vysílání NHK.

Rudý Číňan vyrostl v pouličního bijce, který se rozhlíží kolem, komu by co sebral. Co zastaví takové řváče?

 

414
Na horu