Search
× Search
Jednoruký Číňan popluje v Route du Rhum
Jan Koukal

Jednoruký Číňan popluje v Route du Rhum

Čínskému „vměšování“ se nevyhne ani sólový oceánský jachting, tedy činnost, v níž dosud dominoval evropský gen. Držitelem jedné z deseti divokých karet pro účast v sólo závodě přes Atlantik Route du Rhum je čínský paralympionik Jingkun Xu.

Xu platí dlouhodobě za čínského ambasadora ve světě jachtingu. Přestože ve 12 letech přišel při nehodě se zábavní pyrotechnikou o levou ruku od lokte dále, je schopen měřit síly s nejlepšími, což dokazuje řada medailí z čínských jachtařských mistrovství. Vzhledem ke svému handicapu je rovněž držitelem několika historických zápisů.

V roce 2008 se zúčastnil paralympiády v Pekingu. Jako první jednoruký jachtař proplul podél celého čínského pobřeží (2012) a v roce 2014 dokončil transatlantický závod Mini Transat. Celkově má napluto 110 tisíc mil, k čemuž přispěla i tříletá plavba kolem světa na katamaranu Qingdao Dream, kterou dokončil v roce 2020. Při ní navštívil přes 40 zemí.

Kromě aktivního jachtingu se věnuje také teorii - jako jachetní instruktor přivedl řadu svých žáků k profesionálnímu plachtění a účasti v mezinárodních závodech. Oceánský závodní jachting je ale v Číně stále spíše v plenkách a Xu si od své účasti v Route du Rhum slibuje, že vzbudí zájem Číňanů o tuto aktivitu, ale i o oceán a životní prostředí obecně.

Xu popluje ve třídě Imoca na 60stopé lodi China Dream. Loď v hodnotě 1,1 milionu eur není ve světě sólového jachtingu nováčkem. Jde o jachtu La Fabrique, na níž v poslední edici Vendée Globe závodil Alan Roura.

A právě nejbližší ročník Vendée 2024 je další metou i pro Xua. Svou účastí v Route du Rhum si Xu chce zajistit místo v nejprestižnějším jachtařském klání. Pokud se mu to podaří, půjde ve stopách Damiena Sequina, Francouze, jenž ve Vendé 2020-21 skončil sedmý, přestože jeho levá ruka končí zápěstím. Letošní Route du Rhum startuje 6. listopadu.

1615
Na horu