Nebezpečný vrak pluje dále
Plujete uprostřed oceánu a potkáte jachtu. Bez známek života. Potkáte ji ve dne, tedy se jí vyhnete, ale v noci by setkání mohlo mít fatální následky. Co dělat?
Do této situace se dostala posádka Turn the Tide on Plastic v současné 6. etapě Volvo Ocean Race. 1400 mil východně od Filipín tým potkal jachtu. Nebyla zaznamenaná na AIS (AIS není povinné), neodpovídala na výzvu VHF. Posádka Turn the Tide on Plastic proto vypustila do vzduchu dron, aby situaci obhlédl.
Natočené a nafocené záběry jachty byly zaslány vedení závodu, kterému se podařilo zjistit, že jde o jachtu Sea Nymph, která sehrála záhadnou roli v podzimní záchraně dvojice amerických jachtařek, které byly unášeny oceánem po dobu pěti měsíců. Jistě si vzpomenete na absurdní příběh dvojice, která vyplula z Havaje na Tahiti a skončila po pěti měsících u Japonska.
Ukázalo se tedy, že jde o tuto jachtu. Sedí sice přídí hlouběji ve vodě, ale jinak vypadá neporušená. Tým Turn the Tide on Plastic řešil, co s lodí. Takto plující jachta může být smrtelným nebezpečím. Na druhou stranu jedete závod a těžko se budete zastavovat, abyste problém vyřešili.
Sea Nymph tedy pluje dál. Pokračuje ve své pouti, která je plná záhad a tajemství. Plujete-li Pacifikem, dejte si na ní pozor.
Polohu jachet Volvo Ocean Race najdete zde.
6557
Související články
Jak vypadá záchrana vraku závodní jachty
Jak vypadá záchrana vraku závodní jachty
Nákladní loď a plachetnice se srazí a plachetnice je rozlomena vejpůl. Je třeba vrak odstranit. Jak taková záchrana probíhá? Svědectví z první ruky.
Čtyři měsíce a stále pluje
Čtyři měsíce a stále pluje
9. července se nejrychlejší Class 40 Acrobatica srazila na severním Atlantiku s liberijským tankerem Silver Ray. Vrak závodní lodě stále pluje.
Tehdy a nyní
Tehdy a nyní
Atlantikem letí dvě závodní jachty. Na plný plyn. Na jedné je početná posádka vystavena plné síle bouřlivého oceánu. Ta druhá je o 10 stop kratší, letí rychleji a posádka jen v tričku kontroluje situaci kolem. Rozdíl je 14 let.